Λάνγκφορντ

Δεν καταλαβαίνει από κούραση η ΑΕΚ που πέρασε από το Πο (79-67)

Οι βαλίτσες χάθηκαν, το ταξίδι ήταν... Οδύσσεια, αλλά και η ΑΕΚ πάει μακριά τη βαλίτσα στο σερί των νικών της (11 σε 12 ματς)! Η “Ένωση” έκανε επιβλητική εμφάνιση μέσα στην έδρα της Ορτέζ, την οποία νίκησε με 79-67 και πέτυχε το τρίτο σερί “διπλό” της.

Το... “κιτρινόμαυρο” express δεν σταμάτησε ούτε στην Γαλλία. Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, βάζοντας εκεί τις βάσεις για την έκτη νίκη της σε 8 παιχνίδια στο BCL. Η Ορτέζ, που είχε σημαντικές απουσίες, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πλησιάσει την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία έφτασε σε άνετη και εμφατική νίκη.

Από το ξεκίνημα οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν τις διαθέσεις τους, όταν βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 14 πόντων (6-20, 5'), με τους Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έχασαν τον έλεγχο ούτε στο... ξέσπασμα της Ορτέζ, η οποία μείωσε σε 25-34, στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, τρέχοντας επιμέρους σκορ 6-15 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για το 31-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο έλεγχος βρισκόταν σταθερά στα χέρια των παικτών της ΑΕΚ, οι οποίοι είχαν στο πλευρό τους και τους οπαδούς τους, παίρνοντας σημαντική ώθηση. Έτσι πήραν τη νίκη με 79-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 31-48, 50-67, 67-79.