LIVE: Ολυμπιακός - Απόλλων Σμύρνης (18:15)

LIVE: Ολυμπιακός-Απόλλων Σμύρνης 4-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τέλος στο ματς! Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε τον Απόλλωνα με το εμφατικό 4-1, φτάνοντας τους 7 βαθμούς και αφήνοντας την Ελαφρά Ταξιαρχία χωρίς πόντο!

Οφσάιντ τελικά, δεν μετράει!

88' Σκοράρει στα... καπάκια με τον Παμλίδη ο Απόλλων, οφσάιντ υποδεικνύεται ο σκόρερ. Θα αποφασίσει το VAR.

87' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Καρμπόβνικ κάνει ωραία ατομική ενέργεια, σπάει στον Βρουσάι που ρολάρει πάνω στον Άλβες και με υπέροχο τελείωμα γράφει το 4-1.

82' Σαχλί μέσα, έξω ο Ματέι.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντομίνγκες κάνει το σουτ που κοντράρει, ο Βατσλίκ πεσμένος το βγάζει αλλά ο Ντάουντα σκοράρει από κοντά και μειώνει σε 3-1.

76' Αβραάμ αντί Σισέ και Βρουσάι αντί Ονιεκουρού. Μέσα και ο Σουρλής, έξω ο Μπουχαλάκης.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Τικίνιο γίνεται κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, ρολάρει στον Παμλίδη και με φοβερό τελείωμα, στέλνει την μπάλα στις... αράχνες για το 3-0. Φοβερό γκολ του Βραζιλιάνου.

69' Σουτ του Κούντε, κοντράρει και αλλάζει πορεία αλλά ο Κότσαρης το έβγαλε.

68' Ντεντάκης και Βιτλής μέσα, έξω οι Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα.

67' Μέσα οι Ρόνι Λόπες, Καρμπόβνικ, έξω οι Μασούρας, Ρέαμπτσιουκ.

65' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Κεφαλιά του Τικίνιο, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

58' Ντάουντα αντί Ιωαννίδη και Παμλίδης αντί Τσιλούλη για τον Απόλλωνα.

47' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, ο Τικίνιο πηδάει ψηλότερα απ' όλους σχετικά αμαρκάριστος και... εκτελεί τον Κότσαρη για το 2-0!

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός προηγείται 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης χάρη στο γκολ του Μασούρα από το 8ο λεπτό.

45'+1' Τρομερή ατομική προσπάθεια του Σλίβκα, βγάζει κάθετη στον Τσιλούλη που χάνει το κοντρόλ.

38' Ο Μπρούνο Άλβες έχει κάνει χέρι μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ... Επιθετικό φάουλ δίνει τελικά ο διαιτητής!

37' Πέσιμο του Ανδρούτσου στην περιοχή, παίζετε από τον διαιτητή. Δεν υπάρχει κάτι...

29' Σουτ του Ανδρούτσου, μπλόκαρε ο Κότσαρης.

25' Σουτ του Μασούρα, η μπάλα στον Μπαξεβανίδη και κόρνερ. Στο έδαφος ο Μπαξεβανίδης, έφαγε την μπάλα σε... περίεργο σημείο!

21' Πολύ ωραία ανάπτυξη της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, ο Τουτουαρίμα κάνει τραγικό γύρισμα και ο Βατσλίκ μπλοκάρει. Αμαρκάριστος περίμενε μέσα στην περιοχή ο Ιωαννίδης, κακή η επιλογή του Ολλανδού μπακ του Απόλλωνα.

12' Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα. Κόρνερ του Ματέι, με το γόνατο ο Άλβες, για να μπλοκάρει ο Βατσλίκ.

10' Κι άλλη φάση ο Ολυμπιακός! Γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ, πλασέ στην κίνηση του Ονιεκουρού αλλά το έβγαλε ο Κότσαρης.

8' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Αγκιμπού Καμαρά έκλεισε προς τα μέσα και έκανε το πλασέ, ο Κότσαρης απομακρύνει αλλά ο Μασούρας παίρνει το ριμπάουντ και σκοράρει με κοντινό πλασέ για το 1-0.

7' Νέα τελική του Τικίνιο με κεφαλιά, στο κέντρο της εστίας για να μπλοκάρει ο Κότσαρης!

1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Φοβερή σέντρα του Μασούρα, ο Τικίνιο προλαβαίνει την κακή έξοδο του Κότσαρη αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε εστία!

1' Σέντρα στην αναμέτρηση!

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Απόλλωνα Σμύρνης στο «Γ. Καραϊσκάκης» με σκοπό να συνδυάσει αυτήν τη φορά θέαμα με ουσία.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Κούντε, Μπουχαλάκης – Ονιεκουρού, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας - Τικίνιο.

Στον πάγκο οι Κρίστινσον, Λόπες, Σωκράτης, Βρουσάι, Λαλά, Βαλμπουενά, Καρμπόβνικ, Παπαδόπουλος, Σουρλής.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα – Κάστρο, Σλίβκα – Τσιλούλης, Ματέι, Φαν Λα Πάρα – Ιωαννίδης.

Στον πάγκο οι Κυρίτσης, Ντεντάκης, Παπαγεωργίου, Παμλίδης, Σαχλί, Λισγάρας, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Ντάουντα.

Διαιτητής o Αριστομένης Κουτσιαύτης, βοηθοί του οι Χρυσούλα Κουρομπίλια, Δημήτριος Σαμοϊλης και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Περράκης. Στο VAR οι Ευάγγελος Μανούχος, Ανδρέας Μεϊντάνας.