Μάουντ

ΒΙΝΤΕΟ: Η γκολάρα του Μάουντ έδωσε «διπλό» τετράδας στην Τσέλσι!

Αποφασιστικό βήμα για την πρώτη τετράδα της Premier League έκανε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 1-0 της Λίβερπουλ μέσα στο «Άνφιλντ» και έφτασε στους 47 βαθμούς.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ μπήκε πιο δυναμικά στο ματς, απειλώντας πρώτη με τον Βέρνερ στο 11′, με τον ίδιο παίκτη πέντε λεπτά αργότερα να χάνει τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Άλισον αντέδρασε γρήγορα και απέκρουσε.

Στο 24′, ο Γερμανός επιθετικός της Τσέλσι βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Μια απόφαση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους, καθώς το χέρι του Βέρνερ ήταν οριακά πιο μπροστά.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 28′ ο Μανέ δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμά στην ομάδα του. Η Τσέλσι ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να προηγηθεί στο 42′, με τον Μάουντ να νικάει με τρομερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής τον Άλισον για το 0-1.

Η ομάδα του Κλοπ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μεντί. Αντιθέτως, η Τσέλσι ήταν εκείνη που έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Βέρνερ (54′, 77′).

Λίβερπουλ: Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Καμπάκ, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο (80′ Μίλνερ), Τζόουνς (62’ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Φιρμίνο, Σαλάχ (62’ Ζότα), Μανέ

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Τσίλγουελ, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Ζιγές (66’ Πούλισικ), Μάουντ, Βέρνερ (90+1′ Χάβερτς)