Λίβερπουλ Μπέρνλι

Η Μπέρνλι χάλασε το ρεκόρ της Λίβερπουλ (1-1)

Το νικηφόρο σερί της Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» σταμάτησε από την σκληροτράχηλη Μπέρνλι έπειτα από 24 ολόκληρους αγώνες. Οι πρωταθλητές Αγγλίας παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στην ομάδα του Σον Ντάις στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Το σκορ άνοιξε για τη Λίβερπουλ ο Άντριου Ρόμπερτσον στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «κόκκινοι» ωστόσο δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλευτούν. Έτσι, στο 69ο λεπτό, ο Τζέι Ροντρίγκεζ με κίνηση φορ και ωραίο τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, αυτή που είχε τις καλύτερες φάσεις ήταν η Μπέρνλι, έχοντας και δοκάρι.

Πλέον στη βαθμολογία, η «αδιάφορη» Λίβερπουλ φτάνει τους 93 βαθμούς και διεκδικεί ακόμα το ρεκόρ μεγαλύτερης συγκομιδής πόντων σε μία σεζόν στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ. Από την άλλη, η Μπέρνλι με 50  βαθμούς βλέπει ακόμα και ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού απέχει μόλις δύο  από τη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν.