ΒΙΝΤΕΟ: «Τσίμπησε» βαθμό στο Λιλ η Μπρεστ!

Νέα απώλεια για την περσινή πρωταθλήτρια Λιλ, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Μπρεστ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νταβίντ στο 19ο λεπτό, δείχνοντας ικανοί για την νίκη αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα, με τον Φαβρέ και στο 32ο λεπτό ισοφάρισαν σε 1-1. Η Λιλ είχε τις ευκαιρίες για την νίκη αλλά τελικά ένα δεύτερο γκολ δεν ήρθε ποτέ και έτσι έμεινε το 1-1.

Στην βαθμολογία η Λιλ είναι στην 9η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Μπρεστ στην 18η με 6 βαθμούς.

Στο άλλο ματς νωρίτερα, η Ναντ επικράτησε 2-1 της Κλερμόν, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην 5η θέση και να μοιράζονται τους 17 βαθμούς με την Ανζέ. Και οι δυο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες.

Στο 30’ η Κλερμόν έπαιζε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Γκαστιάν. Ο Ζιροτό στο 38’ άνοιξε το σκορ για τη Ναντ, ωστόσο η χαρά δεν κράτησε για πολύ αφού ένα λεπτό αργότερα έμειναν και οι γηπεδούχοι με 10 παίκτες αφού ο Κορσιά αποβλήθηκε. Ο Μπαγιό στο 49’ ισοφάρισε το σκορ, με τον Μπλας στο 61’ να χαρίζει το τρίποντο στην Ναντ.