Παρί Σεν Ζερμέν

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Εμπαπέ γλίτωσε την Παρί Σεν Ζερμέν από νέα «γκέλα»

Η Παρί Σεν Ζερμέν ξεπέρασε την ήττα από τη Ρεν, επικρατώντας με 2-1 της Ανζέ με ανατροπή εντός έδρας. Μάλιστα γλίτωσε την «γκέλα» με το πέναλτι του Εμπαπέ στο 87'.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς βέβαια να απειλεί ουσιαστικά, με τον Κίλιαν Εμπαπέ να είναι άφαντος. Μάλιστα, οι Παριζιάνοι ζήτησαν και πέναλτι για ανατροπή του Ικάρντι, με τον διαιτητή να μην δείχνει τίποτα.

Στο 36ο λεπτό η Ανζέ, η οποία ήταν απειλητική, κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Σε μία αντεπίθεση ο Μπουφάλ έβγαλε τη σέντρα και ο Φουλγκίνι από κοντά «έγραψε» το 0-1. Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με γκολ του Ερέρα να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 44'.

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ραφίνια έχασε σημαντική ευκαιρία για το 1-1 στο 54ο λεπτό. Ο Μπερνάτ πέρασε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό και ήταν η πρώτη του εμφάνιση μετά από 13 μήνες, εξαιτίας ρήξης χιαστού. Οι Παριζιάνοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 69ο λεπτό με κεφαλιά του Ντανίλο σε 1-1, ο οποίος πρόλαβε τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.

Στο 84ο λεπτό ελέγχθηκε στο VAR χέρι του Καπέλ στην περιοχή, έπειτα από κεφαλιά του Ικάρντι με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 87' «έγραψε» το 2-1, με την Παρί Σεν Ζερμέν να ολοκληρώνει την ανατροπή και να πανηγυρίζει το «τρίποντο».