Ρεν Νις

Ligue 1: Πήρε «ανάσα» η Νις

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Νις που επικράτησε με 2-1 της Ρεν στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα τρωτά σημεία της αντιπάλου της και κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από τρεις σερί ήττες.

Οι δύο ομάδες ήταν εξίσου απειλητικές κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με την Ρεν να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να βλέπει τους φιλοξενούμενους να παραβιάζουν την εστίας της με την εκτέλεση πέναλτι του φορμαρισμένου Γκουιρί στο 19'. Παρόλα αυτά, αν και συνέχισε να δέχεται φάσεις, έφτιαχνε και η ίδια. Έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει με τη σουτάρα του Τεριέ στο 39'.

Η επιθετική διάθεση των δύο ομάδων δεν έλειψε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, οι μόνοι που μπόρεσαν να την αξιοποιήσουν πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με την κεφαλιά του Ντανίλιους στο 58', ύστερα από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γκουιρί.