Θέλτα Μπαρτσελόνα

BINTEO: Σοκ στο 87' για την Μπαρτσελόνα που κινδυνεύει να χάσει το πρωτάθλημα!

Ένα εκπληκτικό φάουλ του Ιάγκο Ασπάς τρία λεπτά πριν το τέλος «σκότωσε» την Μπάρτσελόνα στο Βίγκο (2-2), με τους Καταλανούς να αφήνουν μεγάλο μέρος των ελπίδων τους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο «Μπαλαΐδος».

Αυτή τη φορά δεν ήταν κακή, ούτε βαρετή, ούτε προβλέψιμη. Στο Βίγκο, η Μπαρτσελόνα έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της επί ημερών Σετιέν. Είχε πολύ καλή πίεση ψηλά, υπήρχαν διαστήματα που «έπνιγε» την Θέλτα, έφτιαξε ευκαιρίες, βρήκε δύο πολύ όμορφα γκολ.

Ωστόσο, το 2-2 που πιθανώς να μην αποδίδει δικαιοσύνη ενδεχομένως να κρίνει ένα ολόκληρο πρωτάθλημα, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης με διπλό στην έδρα της Εσπανιόλ μπορεί να βρεθεί στο +2 (έχει και την ισοβαθμία), ενώ έχει πολύ πιο εύκολο πρόγραμμα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές.

Η Μπαρτσελόνα ήταν πολύ παραγωγική σε επίπεδο ευκαιριών, όμως οι Μέσι, Φατί και Σεμέντο σπατάλησαν αρκετές από αυτές στο πρώτο ημίχρονο. Χρειάστηκε μία ιδιοφυής σκέψη του Λιονέλ Μέσι σε εκτέλεση φάουλ για να έρθει το 0-1. Εκεί που όλοι περίμεναν απευθείας εκτέλεση, με την Θέλτα να βάζει αρκετούς παίκτες στην μικρή περιοχή, ο Αργεντινός σούπερ σταρ σκέφτηκε να σεντράρει και ο Λουίς Σουάρες με κεφαλιά έκανε το 0-1 (20’).

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως ένα φτηνό πούλημα της μπάλας στην μεσαία γραμμή έφερε το 1-1 από τον Σμολόφ με ταχύτατη αντεπίθεση (50’).

Η ισοφάριση έφερε ένα 20λεπτο αφόρητης πίεσης με πολύ καλό ποδόσφαιρο από τους «μπλαουγκράνα» που έφερε το 1-2, από δεύτερη ασίστ του Μέσι (έφτασε τις 17, ο δεύτερος στο πρωτάθλημα έχει 9) με τον Λουίς Σουάρες να γυρίζει και με κίνηση πίβοτ να κάνει το 1-2 (67’).

Η Μπαρτσελόνα αντί να ελέγξει το ματς, άρχισε να χάνει μέτρα και τελικά το πλήρωσε. Ο Τερ Στέγκεν έβγαλε με υπέροχο τρόπο το συρτό σουτ του Νολίτο (79’), όμως ο Ιάγκο Άσπας με μία απίθανη εκτέλεση φάουλ, πέρασε την μπάλα από την μύτη της βελόνας (87’), σκόραρε για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά στο Βίγκο απέναντι στην Μπαρτσελόνα και ισοφάρισε σε 2-2.

Αν μάλιστα ο Νολίτο δεν έχανε το άχαστο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα θα έφευγε με τα χέρια αδειανά από το «Μπαλαΐδος», σε ένα απίθανο παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και ένταση.