αιντχοφεν

Η Αϊντχόφεν «καθάρισε» σε ένα ημίχρονο την Τσβόλε και ανέβηκε στην κορυφή της Eredivisie

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Αϊντχόφεν για να κάμψει την αντίσταση της Τσβόλε, με την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, να φτάνει σε μια άνετη εκτός έδρας νίκη με 3-0, σκαρφαλώνοντας  έτσι στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε την PSV με σύστημα 4-4-2 δίνοντας φανέλα βασικού στον νέο αστέρα των Ολλανδών, Μάριο Γκέτσε, που χρειάστηκε μόλις εννιά λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ με την Αϊντχόφεν.

Ο Γκακπό στο 18' έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στην Αϊντχόφεν, με τον Μάλεν στο 39' να «καθαρίζει» για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αϊντχόφεν έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει και της αναμέτρησης με την Γρανάδα, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την PSV στην κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος με 13 βαθμούς.