Ιντερ

ΒΙΝΤΕΟ: Η Ίντερ σταμάτησε την Σέριφ, επιστροφή με «πεντάρα» για τη Ρεάλ

Την πρώτη της ήττα στον τέταρτο όμιλο του Champions League γνώρισε η Σέριφ Τίρασπολ που έπεσε γενναία στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ (3-1). Την ώρα που το μαγικό αριστερό του Τιλ έκανε το 1-1 στο Μιλάνο με απίθανο φάουλ από τα 30 μέτρα στο 52ο λεπτό, όλοι πίστεψαν ότι η Σέριφ Τίρασπολ πάει να κάνει ακόμα ένα θαύμα, μετά από αυτό της Μαδρίτης απέναντι στη Ρεάλ!

Οι Μολδαβοί υπέφεραν στο «Μεάτσα», είδαν την Ίντερ να πολιορκεί, να χάνει σωρεία ευκαιριών και να ανοίγει το σκορ με φοβερό γυριστό βολέ του Τζέκο (34’), όμως οι Μολδαβοί έδειχναν και πάλι πολύ σκληρά καρύδια, έστω και χωρίς τον ασθενή Γιώργο Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια τους.

Η Ίντερ αμέσως μετά το 1-1, είχε δοκάρι με τον Πέρισιτς, απίθανη χαμένη ευκαιρία με τον Ντάμφρις, όμως δεν είναι κάθε μέρα της Αγίας… Σέριφ.

Μία όμορφη ομαδική συνεργασία έφερε το 2-1 από τον Αρτούρο Βιδάλ (58’) και κάπου εκεί οι Μολδαβοί κατάλαβαν ότι η πρώτη ήττα στον όμιλο ήταν κοντά.

Το 3-1 από τον Ντε Βράι (67’) μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ντάμφρις ήταν η δίκαιη ανταμοιβή για την Ίντερ που έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, κυριάρχησε στο γήπεδο και πέτυχε την πρώτη της νίκη στους φετινούς ομίλους του Champions League που την ξαναβάζει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Ντιμάρκο (55’ Μπαστόνι), Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (85’ Σένσι), Βιδάλ (75’ Γκαλιαρντίνι), Πέρισιτς (85’ Κολάροφ), Μαρτίνς, Τζέκο (75’ Αλέξις Σάντσες).

Σέριφ Τίρασπολ: Τσελέαντνικ, Φερνάντο, Ντουλάντο, Αρμπολέδα, Κριστιάνο, Τιλ, Άντο (75’ Νικόλοφ), Κολοβός (84’ Κογιοκάρου), Φελίπε, Τραορέ, Καστανιέδα (46’ Ράντελιτς).

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε την ήττα από την Σέριφ, συντρίβοντας με 5-0 την Σαχτάρ Ντόνετσκ εκτός έδρας, λίγες μέρες πριν το clasico με την Μπαρτσελόνα.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ κατέβηκε με 8 Βραζιλιάνους στην ενδεκάδα της (10 αγωνίστηκαν συνολικά), όμως η παράσταση ήταν για έναν ρόλο.

Στο ημίχρονο το σκορ έδειχνε 0-1 με ένα freak αυτογκόλ του Κριβτσόφ, όμως στο γήπεδο επικρατούσε μία αιχμαλωσία, οι τελικές ήταν 0-15, με τον Τρουμπίν να κρατάει τους Ουκρανούς μέσα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, επικράτησε η λογική. Οι «μερένγκες» ηρέμησαν και είδαν καλύτερα τον στόχο και το ματς κρίθηκε σε 10 λεπτά.

Μία καταπληκτική κάθετη του Μόντριτς σέρβιρε το 0-2 στον Βινίσιους (51’), όμως ο Βραζιλιάνος είπε να κάνει και κάτι μόνος του πέντε λεπτά αργότερα. Με απίθανη ατομική ενέργεια, άδειασε όλη την άμυνα της Σαχτάρ και πέτυχε ένα μαγικό γκολ (56’, 0-3) που χειροκροτήθηκε από όλο το γήπεδο.

Κι αφού λοιπόν ο Βινίσιους είχε βάλει τα δύο γκολάκια του είπε να φτιάξει το… φιλαράκι του. Από δική του προσπάθεια και σέντρα ακριβείας, ο Ροντρίγκο έκανε το 0-4 (65’), με τη Ρεάλ Μαδρίτης να πιάνει στην κορυφή του ομίλου την Σέριφ και τον Αντσελότι να κάνει και την απαραίτητη συντήρηση δυνάμεων ενόψει Μπαρτσελόνα.

Ακόμα κι έτσι, η «Βασίλισσα» πέτυχε και πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Καρίμ Μπενζεμά, φτάνοντας στο επιβλητικό 0-5, σε ένα μαύρο βράδυ για την Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Τρουμπίν, Ντοντό, Μάρλον, Κριβτσόφ, Ισμαΐλι (74’ Κορνιλένκο), Άλαν Πάτρικ (79’ Στεπανένκο), Μαϊκόν, Πεδρίνιο, Σόλομον (46’ Αντόνιο), Τετέ (46’ Μάρλος), Φερνάντο (74’ Μούντρικ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Λούκας Βάθκεθ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (69’ Μαρσέλο), Κασεμίρο, Μόντριτς (78’ Καμαβινγκά), Κρόος (78’ Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (78’ Μάρκος Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά.