ΒΙΝΤΕΟ: Πήρε το superclasico η Ρίβερ

Η Ρίβερ είχε πέντε superclasico χωρίς επιτυχία. Μπορεί τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια να έληξαν ισόπαλα, όμως στα πιο πρόσφατα, σε πλέι οφ πρωταθλήματος και Κύπελλο Αργεντινής, η Μπόκα επικράτησε στα πέναλτι. Μέχρι που ήρθε η αναμέτρηση του «Μονουμεντάλ» για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ο Χουλιάν Άλβαρες για να δώσουν στους «εκατομμυριούχους» τη χαρά της νίκης (2-1) σε ντέρμπι.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Στα πρώτα 16 λεπτά ο Μάρκος Ρόχο πρόλαβε να δει δύο κίτρινες και να αφήσει τη Μπόκα με αριθμητικό μειονέκτημα.

Με παίκτη περισσότερο η ομάδα του Γκαγιάρδο είχε το πάνω χέρι, ήταν πιο απειλητική και με τον Άλβαρες να σκοράρει δις (25', 43') πήρε σημαντικό προβάδισμα.

Η Μπόκα προσπάθησε να ισορροπήσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ζαμπράνο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όντες με 30 πόντους στο +9 από την 9η Μπόκα.

Ρίβερ Πλέιτ: Αρμάνι, Κάσκο, Ανχιλέρι, Ρόχας, Ντίαζ, Έντσο Πέρες, Σιμόν, Παλαβετσίνο (59' Ρολχέισερ), Ντε Λα Κρούζ, Άλβαρες (83' Ματίας Σουάρες), Ρομέρο (34' Καρασκάλ, 83' Πόντσιο).

Μπόκα Τζούνιορς: Ρόσι, Αντβίνκουλα, Φάμπρα, Ιθκουϊέρδοθ, Ρόχο, Καμπουσάνο, Γκονζάλες (46' Ρολόν), Καρντόνα (21' Ζαμπράνο), Αλμένδρα (46' Μεδίνα), Ορσίνι (77' Λουίς Βάσκεθ), Παβόν (76' Μολίνας).

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του αργεντίνικου πρωταθλήματος.