Ιντερ

ΒΙΝΤΕΟ: Τεράστια πρόκριση για την Ίντερ με βολίδα του Έρικσεν στο 97'!

Στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Ίντερ που επικράτησε με 2-1 της Μίλαν με γκολ του Έρικσεν στο 97’!. Οι «ροσονέρι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιμπραΐμοβιτς στο 59'.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι με τη Μίλαν να απειλεί στο πρώτο κιόλας λεπτό με σουτ του Λεάο, το οποίο πέρασε σύριζα έξω από το δεξί δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή στην αναμέτρηση και προσπαθούσαν να απειλήσουν τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα.

Η Ίντερ άρχισε και αυτή να να προσπαθεί να βγει στην επίθεση και έφτασε κοντά στο γκολ στο 24', αλλά το σουτ του Λουκακού μέσα από την περιοχή έπιασε με το πόδι ο Ταταρουσάνου και κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα.

Η Μίλαν με ποιον άλλο, τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 31' όταν ο Σουηδός πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ για να στείλει τη μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα.

Στο 37’ ο Αλέξις Σάντσες είχε καλή ευκαιρία με κεφαλιά που κόπηκε από τον Ερναντέζ και λίγο πριν το φινάλε τα αίματα άναψαν στο ντέρμπι Ο Ρομανιόλι πέταξε στο έδαφος τον Λουκάκου, στη συνέχεια ο Βέλγος είχε κοκορομαχία με τον Ζλάταν και όταν οι ομάδες έφυγαν για τα αποδυτήρια ο Βέλγος δεν είχε ακόμα ηρεμήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόντε έριξε στο ματς τον Χακίμι και η Ίντερ πίεσε από την αρχή την Μίλαν. Στο 50’ το γυριστό του Αλέξις από τη σέντρα του Μαροκινού απέκρουσε ο Ταταρουσάνου και στο 58’ ο Ζλάταν ήταν τελικά αυτός που είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα από πίσω στον Κολάροφ.

Στο 66’ οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Σκρίνιαρ που πέρασε μόλις έξω από το παραθυράκι, όμως στο 71’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Λεάο φάνηκε να ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Μπαρέλα, το VAR είπε «ναι» και ο Λουκάκου από τα 11 βήματα «νίκησε» τον Ταταρουσάνου για το 1-1.

Η συνέχεια ανήκε στην Ίντερ, η οποία έχασε δύο τρομερές ευκαιρίες, πρώτα στο 90’ σε καθαρό τετ-α-τετ του Λαουτάρο με τον Ταταρουσάνου να βγαίνει νικητής, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ρουμάνος γκολκίπερ με σούπερ επέμβαση με το ένα χέρι σταμάτησε τον Λουκάκου. Ο δίμετρος γκολκίπερ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στο καταπληκτικό φάουλ του Έρικσεν στο 97’, το οποίο χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε (2-1).

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Κολάροφ (92’ Γιανγκ), Ντε Βράι, Σκρίνιαρ, Νταρμιάν (46’ Χακίμι), Πέρισιτς (67’ Μαρτίνες), Μπρόζοβιτς (88’ Έρικσεν), Βιδάλ, Μπαρέλα, Σάντσες, Λουκάκου.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Κίερ (20’ Τομόρι), Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Νταλότ, Μεϊτέ, Κεσί, Σαλεμάκερς (85’ Καστιγιέχο), Μπραΐμ Ντίαθ (60’ Ρέμπιτς), Ραφαέλ Λεάο (85’ Κρούνιτς), Ιμπραΐμοβιτς.