Φοίνικας Σύρου  ΠΑΟΚ

Volley League: Ιδανική πρεμιέρα για τον Φοίνικα Σύρου κόντρα στον ΠΑΟΚ

Με το «δεξί» ξεκίνησε την φετινή Volley League ο Φοίνικας Σύρου που νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ εντός έδρας. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που δεν είχε στην διάθεσή του τους Κουμεντάκη και Πετρέα, δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-9. Στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να προηγηθεί με 19-13.

Η ομάδα της Σύρου μάλιστα προηγήθηκε με 22-17, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και μείωσε σε 22-21 με τον Ούντρις, αλλά δεν κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με 25-23.

Το δεύτερο σετ ήταν πιο «κλειστό» με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ με τους «ασπρόμαυρους», όμως να παίρνουν ανά διαστήματα διαφορά δύο πόντων. Αυτό ίσχυσε μέχρι το 15-15. Από εκεί και πέρα ο Φοίνικας Σύρου πήρε το προβάδισμα και με σερί 10-2 σημειωσε το 2-0 με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ αρχικά προηγήθηκε με 8-11 και 14-17, ενώ στην συνέχεια με Ούντρις και Μπράουν πρωταγωνιστές ανέβασε την διαφορά στους πέντε (15-20) και μείωσε σε 2-1 με 20-25.

Πολύ άσχημα εξελίχθηκε το τέταρτο και τελευταίο σετ του αγώνα με τον ΠΑΟΚ να μένει πίσω στο σκορ με 14-6. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν επέστρεψε ποτέ στο σετ και ο Φοίνικας έκανε το 3-1 με 25-18.

Τα σετ: 25-23, 25-17, 20-25, 25-18