παναθηναικος βολει

Βόλεϊ: Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά του ΟΦΗ

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Φοίνικα Σύρου σε ένα πολύ δυνατό φιλικό ματς στο πλαίσιο του φιλανθρωπικού τουρνουά που διοργάνωσε ο ΟΦΗ και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Οι δύο προπονητές δοκίμασαν πράγματα και ανακάτεψαν πολλές φορές την τράπουλα μέσα στο ματς. Μην ξεχνάμε ότι απέχουμε λίγες ημέρες από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Volley League που είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 16 Οκτωβρίου.

Όπως δείχνει και η διακύμανση του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα τέσσερα σετ και έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός με τον Γιάκομπσεν στην γραμμή του σερβίς προηγήθηκε με 3-0 με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει σε 3-3 με μπλοκ του Τζούριτς πάνω στον Μπάση.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους (6-4) με επίθεση του Ντεν Ντρις. Με τον Μπάση να συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα με το σερβίς του η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο double score για το 8-4 έχοντας τον έλεγχο του τάι μπρέικ. Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ και τη νίκη.

Τα σετ : 21-25, 25-22, 21-25, 25-19, 15-9