ολυμπιακος μπασκετ

Κύπελλο Μπάσκετ: «Περίπατος» για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Κολοσσό (67-94)

Με διάφορους πρωταγωνιστές ανά διαστήματα, ο Ολυμπιακός, που έπαιξε καλή άμυνα από τη δεύτερη περίοδο και μετά, πέρασε με 67-94 από την έδρα του Κολοσσού και περιμένει τον νικητή του ματς Μαρούσι-Ηρακλής, στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στον Κολοσσό, που με 6/9 τρίποντα και τον Μομίροφ πρωταγωνιστή (9π.) μπήκε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό. Ο Ολυμπιακός, είχε τις απαντήσεις με τον ουσιαστικό Βεζένκοφ και τελείωσε το δεκάλεπτο, με ένα μικρό προβάδισμα (26-28).

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να έχει πεντάδα τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ, Ζαν Σαρλ και Μάρτιν και να βρίσκει ενέργεια στην άμυνα. Με τους Λαρεντζάκη, Ντόρσεϊ αρχικά (30-40) και με τους Ζαν Σαρλ και Μάρτιν στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ξεφεύγουν, με τον Κολοσσό να παίρνει κάποιες «ανάσες» από τον Ουίλιαμς (13π.), για το 42-53 της ανάπαυλας.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε συγκεντρωμένος στην άμυνα (χαρακτηριστικό ότι δέχθηκε τους πρώτους πόντους μετά από σχεδόν 5 λεπτά) και με τον Ουόκαπ να κρατάει τη «μπαγκέτα» στην επίθεση, πήγε μέχρι το +22 (42-64) και «έκλεισε» την τρίτη περίοδο, στο 48-66, ρίχνοντας ταχύτητα.

Ο Κολοσσός προσπάθησε να μειώσει στις αρχές της τέταρτης περιόδου με Μίλερ και Ουίλιαμς, αλλά με τους Ζαν Σαρλ και Σλούκα, ο Ολυμπιακός κρατούσε απόσταση είχε διαφορά ασφαλείας (62-80). Η νίκη είχε εξασφαλιστεί, ο Μπαρτζώκας δοκίμασε στο τέλος και σχήμα με Βεζένκοφ και Ζαν Σαρλ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν κι άλλο (62-87) κι έμενε μόνο το τελικό σκορ, που ήταν το 67-94.

Δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94