Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικες

Νίκη στο τάι μπρέικ και ελπίδες πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση του στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-2 σετ της Μιντσάνκα Μινσκ και θα ταξιδέψουν την επόμενη εβδομάδα στη Λευκορωσία για να "σφραγίσουν" την πρόκριση στον επαναληπτικό που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη.

Η νικήτρια του ζευγαριού θα παίξει με την νικήτρια του Ζοκ (Σερβία)- Μπρσκο (Βοσνία) για μια θέση στους ομίλους του CEV Champions League.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ... φόρα το παιχνίδι και έφτασε σχετικά εύκολα στο 1-0 (25-21).

Στο δεύτερο σετ και στο 18-18 η Σάλας μπήκε στο παιχνίδι, αλλά ο Ολυμπιακός έχασε σετ πόιντ και η Μιντσάνκα ισοφάρισε σε 1-1 (25-27).

Στο τρίτο σετ η Μιντσάνκα προηγήθηκε με 9-5, αλλά ο Ολυμπιακός μ' ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 10-9! Μάλιστα κράτησε τη διαφορά και πήγε στο +3 (17-14). Με μπλοκ της η Χίπε διαμόρφωσε το 20-17. Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίτο σετ με 25-23.

Η Μιντσάνκα προηγήθηκε με 12-7 στο 4ο σετ και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-10. H Σεκρετάβα «έσπασε» το διπλό μπλοκ του Ολυμπιακού για το 16-12.

Η Χίπε μείωσε σε 18-13, αλλά η Μιντσάνκα προηγήθηκε με 21-14. Η Μιντσάνκα είχε τέσσερα χαμένα σετ πόιντ και από το 24-16 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-20. Τελικά η Σεκρετάβα θα κλείσει το σετ στο 25-20.

Η Μιντσάνκα πήρε προβάδισμα με 2-0 στο πέμπτο σετ και στη συνεχεία με 3-2. Η Γενιτσαρίδη ισοφάρισε σε 3-3, αλλά η Σεκρετάβα πήρε το μπλοκ άουτ (3-4). Η Κόστα ισοφάρισε σε 5-5.

Η Χίπε ισοφάρισε σε 7-7 και το μπλοκ της Γιώτα έδωσε προβάδισμα (8-7) στον Ολυμπιακό! Νέο μπλοκ από την Γιώτα για το 9-7 και η Χίπε με μπλοκ άουτ θα κρατήσει τον Ολυμπιακό στο +2 (11-9).

Με χτύπημα άουτ της Κόστα η Μινσκ μείωσε σε 13-11 και στη συνεχεία με λάθος της Χριστοδούλου στο 13-12.

Η Μάρκεβιτς «έσβησε» ένα ματς πόιντ (14-13) και η Κόστα πήρε το μπλοκ άουτ και τη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-23, 20-25, 15-13