ΒΙΝΤΕΟ: Δέκατη συνεχόμενη νίκη για Μπακς και 19ο σερί double-double από τον Γιάννη!

Ασταμάτητος!

Μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, με τον περσινό MVP του NBA να οδηγεί τους Μπακς σε ακόμη μία νίκη, με 119-110 μέσα στο Κλίβελαντ.

Αυτή ήταν η 10η σερί νίκη για τα «ελάφια» που βασίστηκαν και πάλι στον ηγέτη τους, με τον «Greek Freak» να πετυχαίνει για 19η σερί φορά double-double, δείχνοντας ότι και φέτος θα είναι από τα μεγάλα φαβορί για το βραβείο του πολυτιμότερου στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου!

Στο 16-3 πλέον οι Μπακς, στο 5-14 οι Καβαλίερς.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Οι Μπακς ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και φάνηκε πως θα «καθάριζαν» εύκολα το ματς, αφού είχαν το προβάδισμα διαρκώς, φτάνοντας μάλιστα και στο +22 (65-43) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, μάλλον χαλάρωσαν, θεωρώντας πως το παιχνίδι είχε κριθεί και αυτό έβαλε ξανά τους Καβαλίερς στο ματς.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τους «Καβς» στο -10 (89-99), με το παιχνίδι να… μυρίζει πλέον ντέρμπι, κάτι που αποδείχθηκε στην τελευταία περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο -3 (106-109) τρία λεπτά πριν το τέλος.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης που με συνεχόμενους πόντους τελείωσε το ματς, δίνοντας στην ομάδα του τη 10η συνεχόμενη νίκη της (για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1985-86).

Ο Αντετοκούνμπο ήταν φυσικά ο κορυφαίος για τους Μπακς με 33 πόντους (3/4 βολές, 12/18 δίποντα, 2/8 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, ενώ ο Χιλ είχε 18 πόντους.

Για το Κλίβελαντ ο Γκάρλαντ είχε 21 πόντους, ο Οσμάν 20 και ο Νανς 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-38, 47-67, 89-99, 110-119.

Καβαλίερς (Μπέιλεν): Λαβ 16 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Οσμάν 20 (3), Τόμπσον 11 (5/12 σουτ, 13 ριμπάουντ), Σέξτον 16 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκάρλαντ 21 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Νανς 18 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΚίνι, Ζίζιτς, Ντελαβεντόβα, ΚΛάρκσον 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πόρτερ.

Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 33 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 8 (7 ριμπάουντ), Μπλέντσο 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μάθιους 6, ΝτιΒιντσέντζο 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 10 (1), Μίντλετον 12 (5 ασίστ), Ρ. Λόπεζ 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μέισον, Χιλ 18 (4), Κόναγκτον 3 (6 ριμπάουντ).