Παγκόσμιο Κύπελλο: Ανατροπή... πρόκρισης για τη Ρωσία

Η Ρωσία επέστρεψε από το -8 του 34ου λεπτού και κέρδισε τη Νιγηρία με σκορ 82-77, κάνοντας έτσι τεράστιο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου!

Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Μίκα Κουλάγκιν (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Αντρέι Βοροντσέβιτς (14 πόντοι, 3 ασίστ), οι οποίοι... κουβάλησαν την ομάδα στα κρίσιμα δευτερόλεπτα. Ο Τζος Οκότζι πάλεψε για τους ηττημένους (18 πόντοι, 4 ασίστ), όμως στο τέλος είχε άστοχα σουτ και ένα... ανούσιο αντιαθλητικό.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ρώσους σε πρώτο πλάνο και το δίδυμο των Κουλάγκιν - Φριντζόν να δίνει προβάδισμα εννιά πόντων στο σύνολο του Σεργκέι Μπατζάρεβιτς (18-7, 7'), προτού η «Αρκούδα» κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (18-13).

Η Νιγηρία ισορρόπησε στη συνέχεια και βρήκε λύσεις, κυρίως μέσω του Οκότζι και του Ούζο. Έτσι, η δεύτερη περίοδος δεν είχε νικητή (22-22 το επιμέρους σκορ) και οι Ρώσοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 40-35 υπέρ τους.

Το ματς μετατράπηκε σε... αληθινό ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο. Κλειστό σκορ, χαμηλός ρυθμός και η διαφορά στο... καλάθι (46-44, 26'), με την Ρωσία πάντως να κρατά, έστω και με δυσκολία, τα ηνία της αναμέτρησης. Η Νιγηρία παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής και το 30ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες σε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας (58-58).

Οι «Αετοί» πέρασαν μπροστά στο σκορ (58-62) και η τέταρτη περίοδος έγινε... θρίλερ, με τη Νιγηρία να παίρνει στη συνέχεια ισχυρό προβάδισμα οκτώ πόντων (60-68, 34'), χάρη στην καλή της άμυνα και τους πόντους από τον αιφνιδιασμό. Οι έμπειροι Ρώσοι επέστρεψαν πάντως στο ματς και μείωσαν στον πόντο (70-71), ενώ στη συνέχεια ήρθε και η ισοφάρισε (71-71). Δύο λεπτά πριν το τέλος, η «Αρκούδα» πέρασε μπροστά (73-71), ενώ το 75-75 των τελευταίων δευτερολέπτων έκανε την αναμέτρηση... ακατάλληλη για καρδιακούς. Η «Αρκούδα» βρήκε πόντους μέσω των βολών και του Βοροντσέβιτς (79-75), ο Ιροέγκμπου απάντησε με 2/2 από την... γραμμή της φιλανθρωπίας (79-77), όμως το αντιαθλητικό του Οκότζι (που ήταν κάκιστος στα τελευταία λεπτά) επέτρεψε στη Ρωσία να... καθαρίσει το ματς.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης, με βάση την... υπόθεση ότι η Αργεντινή θα κερδίσει τη Νότια Κορέα και πως έχει το... πάνω χέρι για την πρώτη θέση. Αντίθετα, η Νιγηρία πρέπει να κερδίσει τους Νοτιοαμερικανούς για να έχει ελπίδες, όμως τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους Αφρικανούς.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-35, 58-58. 82-77