Εφες

Προβάδισμα τίτλου για την καταιγιστική Αναντολού Εφές

Η Αναντολού Εφές βρίσκεται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τουρκικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε αντίδραση, μετά την ήττα στον τέταρτο τελικό, κόντρα στην Φενέρμπαχτσε και πήρε αυτό που ήθελε, επικρατώντας με 86-76. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη χάρη στην εξαιρετική απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Εκεί με επί μέρους σκορ 27-10 μετέτρεψαν το 39-37 του ημιχρόνου σε 66-47, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι, επί της ουσίας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, μάλιστα, η Φενέρ έπαιξε το απόλυτο... small ball για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ τους Ντίξον, Σλούκα, Μαχμούτογλου, Γκούντουριτς και Γκιουλέρ, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να δει την ομάδα του να μειώνει το σκορ στο φινάλε του αγώνα.

Η Αναντολού Εφές έφτασε στη νίκη έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντριέν Μοερμάν, που με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια. Τον ακολούθησε ο Μπράιαντ Ντάνστον με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ εξίσου σημαντική ήταν η παρουσία του Κρούνοσλαβ Σιμόν με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από πλευράς Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας, που σε 35’59’’ μέτρησε 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όμως η δική του μεγάλη εμφάνιση δεν αρκούσε για να αποτρέψει την ήττα της Φενέρμπαχτσε.

Πλέον, η Αναντολού Εφές έχει την ευκαιρία να στεφθεί πρωταθλήτρια Τουρκίας, στο έκτο παιχνίδι της σειράς που θα διεξαχθεί, την ερχόμενη Τετάρτη (19/06) στην «Ulker Sport Arena», την ίδια ώρα που η Φενέρμπαχτσε έχει σαν στόχο να ισοφαρίσει σε 3-3 και να στείλει την σειρά των τελικών σε έβδομο ματς.