Βιλερμπάν Μακάμπι

Η Μακάμπι σταμάτησε το σερί της Βιλερμπάν με σούπερ Νάναλι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ... ξέσπασε επιθετικά κόντρα στην Βιλερμπάν (93-85) εκτός έδρας και με σούπερ εμφάνιση του Τζέιμς Νάναλι (25π.) σταμάτησε την νικηφόρα πορεία της.

Το παιχνίδι είχε υψηλό τέμπο από νωρίς, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα στην επίθεση και να έχουν συνολικά 8/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο (21-25 στο 10'). Εκείνος που ξεχώρισε στο ξεκίνημα ήταν ο Έλι Οκόμπο (9π., 2ασ.). Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν πιο αποφασιστική (22-33 στο 13') και είχε τον έλεγχο (42-49 στο ημίχρονο), με «όπλο» την επιθετική της πολυφωνία και πρώτο σκόρερ τον Κίναν Έβανς (10π.). Από την άλλη, οι Γάλλοι έκαναν πολλά λάθη (8λ.) και η άμυνά τους δεν μπορούσε να ορθώσει ένα... τείχος απέναντι στους Ισραηλινούς.

Οι ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με την Μακάμπι να είναι ακόμα καλύτερη. Βέβαια, αυτός που είχε πατήσει το... γκάζι για τα καλά ήταν ο Τζέιμς Νάναλι. Ο Αμερικανός σμολ φόργουορντ βγήκε μπροστά, βρήκε μεγάλα σουτ και με 12 πόντους στην τρίτη περίοδο οδήγησε την «ομάδα του λαού» στο +13 στο 30' (62-75). Η Βιλερμπάν δεν ήταν σε θέση να κάνει μια τεράστια ανατροπή, σαν εκείνη που πέτυχε κόντρα στην Αναντολού Εφές και παρά τη σπουδαία εμφάνιση του Οκόμπο, οι φιλοξενούμενοι ήταν διαβασμένοι και συγκεντρωμένοι (66-81 στο 35'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με τον Νάναλι να... συνεχίζει να σκοράρει και τους Ισραηλινούς να φτάνουν στο «διπλό» (85-93).

Τα Δεκάλεπτα: 21-25, 42-49, 62-75, 85-93.