Μπαρτσελόνα Βιλερμπάν

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Βιλερμπάν μέσα στη Βαρκελώνη!

Ένα σπουδαίο και παλικαρίσιο «διπλό» πέτυχε η Βιλερμπάν, που επικράτησε με 76-69 σε ματς-θρίλερ της Μπαρτσελόνα. Έτσι πέτυχε την έβδομη συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, ήταν ντέρμπι, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τη Βιλερμπάν να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (15-19). Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο μόνος που είχε 9 πόντους και ήταν αυτός που έδινε ουσιαστικά τις περισσότερες λύσεις επιθετικά για τους γηπεδούχους. Οι Γάλλοι έδειχναν πως σε καμία περίπτωση δεν θα παρατήσουν το ματς, δυσκόλεψαν επί 20 λεπτά τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται και την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι μπροστά στο σκορ (35-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιλερμπάν έπαιξε άμυνα, έτρεξε ένα 8-0 σερί και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ. Από την πλευρά του ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Γάλλων, όμως το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι, αφού καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, με την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς να είναι αυτή της Μπαρτσελόνα με πέντε πόντους.

Ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, Μίροτιτς, χρεώθηκε με 4ο φάουλ στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, πήγε στον πάγκο και οι «μπλαουγκράνα» από εκεί και πέρα δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Με γκολ-φάουλ του Λάιτι η διαφορά πήγε μετά από αρκετή ώρα στο +4 για τη Βιλερμπάν, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να δείχνουν κουρασμένοι και να μην βρίσκουν τις λύσεις που θα ήθελαν. Ένα κερδισμένο ριμπάουντ και ένα μεγάλο σουτ του Γουίλιαμ Χάουαρντ, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 58-64, ενώ τα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκαν από την γραμμή των ελευθέρων βολών, με τη Βιλερμπάν να παίρνει στο τέλος τη νίκη

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ15-19, 35-34, 54-54, 69-76