Έκανε τα εύκολα... δύσκολα η Μπαρτσελόνα, αλλά νίκησε την Ζενίτ

Παρότι βρέθηκε στο +19 στο 30' του αγώνα, η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την ευστοχία στις βολές στο τελευταίο λεπτό για να κερδίσει τη Ζενίτ (85-81), δύο μέρες πριν κοντραριστεί με τον Ολυμπιακό.

Οι 18 πόντοι του Μπράντον Ντέιβις και οι 16 του Κάιλ Κούριτς ήταν σημαντικοί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τον Νικ Καλάθη να τελειώνει τον αγώνα με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 26'52'' συμμετοχής.

Για την Ζενίτ, ο Κέβιν Πάνγκος ήταν άστοχος (13 πόντοι με 4/14 σουτ), αλλά ο Αντρέι Ζούμπκοφ (5/6 τρίποντα) έδωσε λύσεις και αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα για την ανατροπή, ως ένα βαθμό, της κατάστασης στην τελευταία περίοδο.

Ο αγώνας:

Τα πρώτα 30 λεπτά έδειχναν πως η Μπαρτσελόνα θα έχει ένα εύκολο βράδυ. Οι Καταλανοί δυσκολεύτηκαν στην πρώτη περίοδο αλλά στην συνέχεια επέβαλλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και άρχισαν να αυξάνουν την διαφορά, η οποία έφτασε στους 19 πόντους με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Και κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα… έφυγε από το γήπεδο. Η Ζενίτ στο επόμενο επτάλεπτο έκανε ένα επιμέρους 16-4 για να μειώσει το σκορ σε 73-66 και να αρχίσει να ελπίζει σε μία επική ανατροπή. Όμως χάρη σε Καλάθη και Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα σε επίπεδα… ασφαλείας και πήρε την νίκη με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-33, 69-50, 85-81.