Ηρακλής Λάρισα

Επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής κόντρα στη Λάρισα

Ο Ηρακλής έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί του, επικρατώντας με 73-69 της Λάρισας εντός έδρας, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Χάνλαν, Χάτσερ, Σχίζα.

Η Λάρισα χρειάστηκε τουλάχιστον τρία αγωνιστικά λεπτά, για να βρει τους πρώτους πόντους της, άρχισε με 0/3 τρίποντα κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Ηρακλή να ξεφύγει με 7-0. Η συνέχεια ανήκε όμως στους Θεσσαλούς και πιο συγκεκριμένα στον Τζέρι Σμιθ, ο οποίος έκανε καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με 20 πόντους και 6/7 σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με σερί 0-11 (7-11, 6’), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 19-16, καθώς ο Ηρακλής βρήκε ισορροπία στο παιχνίδι του με τον Έντ Ντάνιελ, ο οποίος έδωσε έξι πόντους σ’ αυτό το διάστημα.

Ο δεύτερος... πονοκέφαλος για τους «κυανόλευκους» στη δεύτερη περίοδο ήταν ο Κεν Μπράουν ο οποίος πρόσφερε δέκα πόντους. Σε συνδυασμό με την αξιοποίηση όλων των λαθών του αντιπάλου, η Λάρισα πήρε 13 πόντους από αυτόν τον τομέα και είχε τον έλεγχο του σκορ φτάνοντας τη διαφορά στους 11 πόντους (28-39, 18:30).

Βασίστηκε στην ευστοχία της στο μακρινό σουτ καθώς μετά τα 0/3 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, είχαν 8/13 στα υπόλοιπα 17 του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Ηρακλής είχε 0/9!

Ο Τζέρι Σμιθ άρχισε με 2/2 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και η διαφορά έφτασε έως τα επίπεδα των 14 πόντων (31-45). Εκεί ο Ηρακλής έβγαλε αντίδραση, απλώνοντας την άμυνά του σ’ όλο το γήπεδο και παίρνοντας μακρινά σουτ από τους περιφερειακούς παίκτες.

Το σερί 10-0  (41-45, 23’) έδωσε πνοή στους γηπεδούχους όχι όμως και το προβάδισμα, καθώς ο Σμιθ διατήρησε την πρωτοπορία για την ομάδα του (46-53, 27’). Ολιβιέρ Χάνλαν (σ. σ. 13 πόντοι στο 3o δεκάλεπτο) και Ουίλιαμ Χάτσερ έκαναν εκπληκτικό finish περιόδου και φυσικά… παρέσυραν την ομάδα τους στο επιμέρους σκορ 13-1 και στο προβάδισμα με 59-54.

Ο Ηρακλής έφτασε έως το +9 (63-54) στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το momentum για να χτίσει διαφορά ασφαλείας καθώς δεν πέτυχε πόντο για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά.

Η Λάρισα βρήκε λύσεις από τον Ουέμπ, κρατήθηκε στο παιχνίδι (63-62, 35’) και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Εκεί ο Ηρακλής ήταν πιο ψύχραιμος, ανανέωσε επιθέσεις με τρία επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε δύο μεγάλα καλάθια από τον Σχίζα ενώ η Λάρισα δεν είχε απαντήσεις, καθώς ο Σμιθ ήταν εξουθενωμένος από την προσπάθεια που είχε καταβάλει.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 29-39, 59-54, 73-69