«Καθάρισαν» οι αλλαγές για τον Ολυμπιακό

Νικηφόρα ξεκίνησε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου του ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Για τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο, ήταν η πρώτη επίσημη φετινή συνάντηση, αφού η πρεμιέρα τους με την ΑΕΚ είχε αναβληθεί, προκειμένου να διεξαχθεί ο τελικός του Κυπέλλου.

18/09/2020
LIVE: Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ολυμπιακός - Αστέρας 3-0.

91': Καταπληκτική πάσα του Μασούρα βγάζει τετ α τετ τον Φορτούνη, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90': Σουτ του Χολέμπας, έδιωξε ο Παπαδόπουλος.

88': ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης μοίρασε για τον Χασάν, που γύρισε από τα δεξιά και ο Μασούρας έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

86': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό με τον Μπουχαλάκη να παραχωρεί τη θέση του στον Καφού.

85': Κίτρινη κάρτα στον Βαλιέντε.

18/09/2020

LIVE: ΠΑΟΚ - Ατρόμητος 1-1 (τελικό)

Τέλος αγώνα.

90+3' Επιθετικό φάουλ από τον Μουνίθ και κίτρινη κάρτα.

90+2' Κίτρινη κάρτα στον γενικό αρχηγό του Ατρόμητου για διαμαρτυρίες.

Έξι επιπλέον λεπτά στο παιχνίδι.

88' Αλλαγή για τον Ατρόμητο ο Μουνίθ στη θέση του Ραμπέγιο.

86' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ ο Βρακάς στη θέση του Μπίσεσβαρ.

83' Αλλαγή για τον Ατρόμητο Ο Νάτσος στη θέση του Τομάσεβιτς.

81' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ Κρέσπο, Νινούα στο παιχνίδι Εσίτι, Βαρέλα έξω

LIVE: Άρης - Κόλος Κοβαλίβκα 1-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Άρης - Κόλος Κοβαλίβκα 1-2.

90+2΄: Απίστευτη ευκαιρία για τον Άρη, αλλά το σουτ του Μαντσίνι πέρασε ελάχιστα άουτ.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ακόμα τρία λεπτά για τη λήξη.

85΄: Καλό σουτ του Μαντσίνι, απομάκρυνε ο Βόλινετς.

83΄: Ο Κουέστα σταματάει σε τετ α τετ τον Αντιούκ.

79΄: Ωραία σέντρα - σουτ του Γκάμα, έδιωξε ο Βόλινετς.

78΄: Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Μαντσίνι, έξω ο Σάσα.

75΄: Σουτ του Λισένκο, σε ετοιμότητα ο Κουέστα.

17/09/2020

LIVE: ΟΦΗ - Απόλλων Λεμεσού 0-1 (τελικό)

85' Κίτρινη κάρτα στον Σαχέτι τώρα για φάουλ στον Μεγιάδο

82'  Κίτρινη κάρτα στον Σελίμοβιτς για φάουλ

80' Ο Κοροβέσης στη θέση του Γιαννούλη για τον ΟΦΗ.

Ο Γιαννιώτας στη θέση του Νταμπό για τους φιλοξενούμενους.

67' Στη θέση του Μαρινάκη ο Ναμπί για τον ΟΦΗ

Απίθανο λάθος από τον επόπτη, ο Νέιρα στη συνέχεια πήρε κάρτα για διαμαρτυρία

"Γονάτισε" την Μπενφίκα και βλέπει... αστέρια ο ΠΑΟΚ

Ένας εξαιρετικά διαβασμένος ΠΑΟΚ κατάφερε και "λύγισε" την Μπενφίκα με σκορ 2-1, παίρνοντας έτσι την πρόκριση στα play off του Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κράσνονταρ.

Εξαιρετικό ματς από την τριάδα της άμυνας και τον Σβαμπ, ο Γιαννούλης και ο Άκπομ συνεργάστηκαν στο πρώτο γκολ στο 63΄όταν ο πρώτος έκανε την κούρσα και ο δεύτερος γύρισε πάλι στον Γιαννούλη, για να βάλει το αυτογκόλ ο Ρούμπεν Ντίας.

15/09/2020
LIVE: ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 2-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 2-1.

90+4΄ ΓΚΟΛ για την Μπενφίκα. Ο Ράφα Σίλβα με κεφαλιά μέσα από τη μεγάλη περιοχή μειώνει σε 2-1.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ακόμα 5 λεπτά για τη λήξη.

80΄: Σε ετοιμότητα ο Ζίβκοβιτς, σταμάτησε το σουτ του Γκριμάλντο.

80΄: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Τζόλη πέρασε ο Εσίτι.

78΄: Σουτ του Τζόλη, η μπάλα πέρασε άουτ.

75΄: ΓΚΟΟΟΛ! ΠΑΟΚ - Μπενφίκα 2-0/ Ωραία ενέργεια του Ζίβκοβιτς, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 2-0.

15/09/2020
Έφυγε με το "διπλό" από το Περιστέρι ο Βόλος

Πρεμιέρα με το δεξί για τον Βόλο στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ρισβάνη, «χτύπησε» δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο και... στεναχώρησε τον Κάναντι στην επιστροφή του στον Ατρόμητο, επικρατώντας με 0-2.

Να τονιστεί πως τα γκολ των νικητών πέτυχαν στο 77΄ ο Δουβίκας και ο Μπαριέντος στο 90+3΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο αγώνας:

13/09/2020
LIVE: Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός 1-0 (τελικό)

93΄ Έξω ο Ρεγκίς, μέσα ο Ρούμπεν Γκαρσία.

88΄ Κίτρινη στον Πούγγουρα για φάουλ στον Μπαράλες

87΄ Μέσα ο Ζαγαρίτης, έξω ο Μαυρομμάτης

83΄ Δοκάρι για τον Αστέρα με σουτ του Τασουλή.

80΄ Σέντρα του Μαυρομμάτη, δεν πιάνει καλά την κεφαλιά ο Χατζηγιοβάνης στο δεύτερο δοκάρι και η ευκαιρία χάνεται.

79΄ Κίτρινη ο Κώτσιρας, αποβλήθηκε ο Ράσταβατς

76΄ Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα.

73'  Γκοοολ για τον Αστέρα! Σκόρερ ο Ριέρα μετά από κάθετη πάσα του Τιλίκα.

13/09/2020
LIVE: Ατρόμητος - Βόλος 0-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Ατρόμητος - Βόλος 0-2.

90+3΄: ΓΚΟΛ για τον Βόλο! Ο Μπεριέντος ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 0-2 για την ομάδα του.

90+2' Πέναλτι για τον Βόλο! Ο Γούτας ανατρέπει τον Δουβίκα και ο Τζήλος δείχνει την άσπρη βούλα.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις. Ακόμα 4 λεπτά.

87' Κίτρινη κάρτα στον Στρούγγη.

86' Σέντρα του Στρούγγη, ο Γούτας πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Γκαραβέλης μπλοκάρει.

84' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Χαρίσης και Ενσικουλού μέσα, Τομάσεβιτς και Ούμπιδες έξω.

13/09/2020
"Τσίμπησε" βαθμό από τον ΟΦΗ ο Παναιτωλικός

Με ικανοποίηση αποχώρησε από το "Γεντί Κουλέ" ο Παναιτωλικός, καθώς με το τελικό 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις του στην φετινή Super League, την ίδια στιγμή που για τους Κρητικούς χτύπησε "καμπανάκι" ενόψει Europa League.

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μάζουρεκ με πέναλτι (χέρι του Βούρου), ωστόσο στο 60’ ο Νέιρα που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή «έσωσε» τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του Γιώργου Σίμου.

Ο αγώνας:

12/09/2020
LIVE: Άρης - Λαμία 3-1 (τελικό)

91' Πλασέ του Μάνου, μπλόκαρε ο Επασί.

91' Ο Νικολόπουλος αντί του Αντέτζο.

90' Ο Μάνος αντί του Φετφατζίδη.

88' Γκοοολ για τον Άρη! Ο Γκάμα έκανε φοβερή μπαλιά στον Μπερτόγλιο, αυτός έφυγε στην κόντρα, πέρασε τον Επασί και προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

11/09/2020
Αγχώθηκε, αλλά έφυγε με το "διπλό" από το Κόσοβο η Εθνική

Αν και στο τέλος έκανε τα εύκολα δύσκολα, η Εθνική ομάδα επικράτησε με σκορ 1-2 του Κοσόβου και πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στο Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν σοβαρό και πειθαρχημένο, πέτυχε τα γκολ που του έλειψαν κόντρα στη Σλοβενία (είναι μαζί στην κορυφή του ομίλου), με τους Λημνιό και Σιόβα να πετυχαίνουν τα γκολ του αγώνα.

O αγώνας:

06/09/2020
LIVE: Κόσοβο - Ελλάδα 1-2 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Κόσοβο - Ελλάδα 1-2.

89' Κίτρινη κάρτα ο Κουρμπέλης.

87' Κίτρινη ο σκόρερ Μπέρνατ Μπερίσα για φάουλ στον Μάνταλο.

83' Αλλαγή για την Εθνική. Μάνταλος αντί Κουλούρη.

82' ΓΚΟΛ το Κόσοβο. Κακό διώξιμο του Μπάρκα έπειτα από σέντρα και ο Μπέρνατ Μπερίσα από κοντά μειώνει (1-2).

80΄ Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

73' Άστοχη κεφαλιά του Κουρμπέλη σχεδόν από το ημικύκλιο της περιοχής.

69' Πολύ άστοχο σουτ του Σιόβα, η μπάλα άουτ.

06/09/2020
Δεν σκόραρε, αλλά έφυγε με βαθμό από την Σλοβενία η Εθνική

Η Εθνική ομάδα ήταν καλύτερη από την Σλοβενία, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει σε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έμεινε στο 0-0, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του Nations League.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του στον επίσης εκτός έδρας αγώνα με το Κόσοβο, την Κυριακή (06/09) στις 9:45 μ.μ. την ώρα που η Σλοβενία υποδέχεται την Μολδαβία, στις 7 την ίδια ημέρα, με όλες τις ομάδες να έχουν από έναν βαθμό.

Ο αγώνας:

03/09/2020
LIVE: Σλοβενία - Ελλάδα 0-0 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Σλοβενία - Ελλάδα 0-0.

90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

87': Νέα αλλαγή για την Εθνική. Μάνταλος έξω, Μασούρας μέσα.

86': Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς έρχεται για τη Σλοβενία με τον Σπόραρ να μην μπορεί να σκοράρει από τη σέντρα του Ζίβετς, υπό την πίεση του Σιόβα, πλασάροντας άουτ!

85΄: Είμαστε πλέον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

81' Χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα, με τον Σιόβα να κάνει ένα... χλιαρό πλασέ απέναντι από τον Όμπλακ!

78' Κίτρινη κάρτα στον Μπίγιολ, για φάουλ πάνω στον Μπακασέτα.

03/09/2020
Τι «παίζει» με τα τηλεοπτικά των ευρωπαϊκών αγώνων του ΠΑΟΚ...

Με την διαμορφωμένη συνθήκη των μονών παιχνιδιών στα ευρωπαϊκά προκριματικά, τα τηλεοπτικά δικαιώματα των αγώνων έχουν αλλάξει. Πρακτικά οι γηπεδούχοι έχουν τα δικαιώματα μόνο για την χώρα τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι των αγώνων για ολόκληρο τον υπόλοιπο πλανήτη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η κεντρική διαχείριση στο Champions League μπαίνει από τη φάση των play off (άρα από τον επόμενο γύρο τα παιχνίδια θα τα δείχνει η Cosmote) ενώ αντιστοίχως για το Europa League αυτό γίνεται στους ομίλους.

31/08/2020
LIVE (Μπαράζ Super League 1): Ξάνθη - Απόλλωνας Σμύρνης 0-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Ξάνθη - Απόλλων Σμύρνης 0-1.

88΄: Ο Καραγκούνης στη θέση του Μπεντινέλι για τον Απόλλωνα.

85': Αποβολή για την Ξάνθη. Κόκκινη για τον Χασάνογλου, για μαρκάρισμα επί του Μπλάζιτς

80΄: Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα, παραμένει το 0-1.

77΄: Σουτ από τον Ιωαννίδη, η μπάλα πέρασε άουτ.

74': Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Αραμπατζής στη θέση του Κοτόπουλου.

67΄: ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μπεντινέλι είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και κάνει το 0-1 για τον Απόλλωνα.

26/08/2020
ΒΙΝΤΕΟ: Έκρυψε την μπάλα για 30' ο ΠΑΟΚ και «πέταξε» για την επόμενη φάση με πρωταγωνιστή τον Τζόλη

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από τον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα και το έκανε με εμφατικό τρόπο, κερδίζοντας τη Μπεσίκτας με σκορ 3-1, αποτέλεσμα που του εξασφαλίζει ευρωπαϊκή παρουσία τουλάχιστον στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, του δίνει ανάσα (λόγω FFP ) 10 εκατ. ευρώ και τον διατηρεί “ζωντανό” και για το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να περιμένει κανείς από τον ΠΑΟΚ και ειδικότερα για τον Χρήστο Τζόλη, ο οποίος τα πρώτα 30 λεπτά της ευρωπαϊκής καριέρας του σκόραρε δύο φορές και έδωσε μία ασίστ!

25/08/2020
«Καμπανάκι» ενόψει τελικού για την ΑΕΚ, ήττα 2-1 από τον Ατρόμητο

Την ήττα με 2-1 από τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ γνώρισε η ΑΕΚ στο φιλικό τεστ που αποτελούσε ουσιαστικά πρόβα τζενεράλε για τους κιτρινόμαυρους πριν από τον τελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό την επόμενη Κυριακή (30/8).

Η Ένωση στο πρώτο μέρος είχε σχετικά καλή κυκλοφορία, με τον Ατρόμητο να της δημιουργεί όμως πολλά προβλήματα από τις στατικές φάσεις.

Οι Περιστεριώτες πήραν το προβάδισμα με αυτογκόλ του Σβάρνα (16'), με τον Παουλίνιο να ισοφαρίζει στο 27' σε 1-1. Στο δεύτερο μέρος τόσο ο Καρέρα όσο και ο Κάναντι προχώρησαν σε πολλές αλλαγές για να δουν πράγματα.