Με το... ένα πόδι στην οκτάδα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έκανε τον καθήκον της και ουσιαστικά «καθάρισε» από το πρώτο παιχνίδι την υπόθεση πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Επικράτησε με 2-0 του αξιόμαχου Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ χάρη στα γκολ των Σιμάνσκι στην αρχή του αγώνα και του Γκαρσία στο τέλος του παιχνιδιού. Για ακόμη ένα παιχνίδι κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα της δείχνοντας σοβαρότητα παρά τις πολλές αλλαγές στη σύνθεση της. Ο Μανόλο Χιμένεθ παράταξε την ομάδα του με αρκετά νέα πρόσωπα, ενώ ντεμπούτο έκανε ο 19χρονος Βόσνιος Βένταντ Ραντόνια στη θέση του δεξιού μπακ.

20/01/2021
«Καθάρισε» την πρόκριση ο Ολυμπιακός...

Και με τα δύο... πόδια στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, μετά την άνετη εκτός έδρας νίκη του επί του Παναιτωλικού με 3-0  στο Αγρίνιο, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του θεσμού. Οι Μπρούμα, Βρουσάι και Σισέ τα γκολ των «ερυθρόλευκων» που έχασαν πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

20/01/2021
LIVE: ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

93': Δυνατό σουτ του Καλίσιρ απ' το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ψηλά άουτ.

88': ΓΚΟΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος κατέβασε την μπάλα, έδωσε στον Γκαρσία, ο οποίος πλάσαρε τον Κότσαρη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

79': Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ' τα δεξιά, ο Σάκχοφ έκανε την προβολή απ' το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

78': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κραγιόπουλος στη θέση του Μπεντινέλι.

73': Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.

20/01/2021
LIVE: Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 0-3 (τελικό)

Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90': Ο Ραντζέλοβιτς γύρισε στον Λοβέρα, αυτός σκόραρε, αλλά η μπάλα είχε βγει πριν κάνει πάσα ο Σέρβος.

85': ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Ο Πέπε εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

83': Πολύ καλό σουτ του Ντάλσιο μέσα από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα άουτ.

79': Ο Μανθάτης αντί του τραυματία Ματσόλα.

74': Ο Ντάλσιο αντί του Αριγίμπι.

73': Ο Τιάγκο Σίλβα δίνει τη θέση του στον Κάιπερς και ο Λοβέρα μπαίνει αντί του Βρουσάι.

20/01/2021

ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 5-0: Ο Τζόλης πήρε το… όπλο του

Με ηγέτη τον Χρήστο Τζόλη, που έφθασε σε χατ τρικ ο ΠΑΟΚ… σκόρπισε την ΑΕΛ με 5-0 στο γήπεδο της Τούμπας και από απόψε είναι ουσιαστικά στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με τη ρεβάνς στο Αλκαζάρ να έχει τυπική διαδικασία.’

Οι γηπεδούχοι έχοντας διάθεση να παράξουν ποδόσφαιρο, έφθασαν στα πέντε γκολ, δημιουργώντας προϋποθέσεις για ακόμα περισσότερα.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε με αλλαγές από τον Γιάννη Τάτση και ήταν απογοητευτική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

«Καθάρισε» με... λάτιν και βλέπει 8άδα ο Άρης, 2-0 τον Αστέρα

Προβάδισμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης, μετά τη νίκη του επί του Αστέρα Τρίπολης (2-0) στο «Κλ. Βικελίδης». Σε δυο εβδομάδες ο επαναληπτικός στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Ο Άκης Μάντζιος πέρασε στο δεύτερο ημίχρονο τους Μαντσίνι και Μπερτόγλιο και –κατά σειρά- τον… δικαίωσαν πετυχαίνοντας τα δυο γκολ των γηπεδούχων.

"Διπλό" για Ευρώπη του Παναθηναϊκού επί του Άρη

Έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωκράτη Διούδη, ο οποίος κράτησε πολλές φορές "καθαρή" την εστία του, και σκόρερ των Καμπετσή, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Άρη με σκορ 0-1.

Μάλιστα, με το σπουδαίο "διπλό" στο «Κλ. Βικελίδης» η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι συνεχίζει την αντεπίθεσή της, μειώνοντας, πλέον, στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από τον τέταρτο Άρη… και την Ευρώπη.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αρη, έχοντας ως άξονα ανάπτυξης την αριστερή του πλευρά.

17/01/2021
Απέδρασε από την Κρήτη με τριάρα ο ΠΑΟΚ

Με τον ΟΦΗ να αγωνίζεται με 10 παίκτες από το 26΄, ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο, επικρατώντας με 0-3, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League 1.

Τζόλης (48’) και Βαρέλα (53’) με γκολ από ασίστ του Μουργκ διαμόρφωσαν πολύ γρήγορα το 2-0, ενώ και ο Τσέχος φορ βρήκε τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν στο 67’ πήρε την ασίστ του Τζόλη.

Με αυτό το τρίποντο, ο "δικέφαλος του Βορρά" ανέβηκε στους 35 πόντους, ενώ οι Κρητικοί παρέμειναν στους 19.

Ο αγώνας:

17/01/2021
LIVE: Άρης - Παναθηναϊκός 0-1 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Άρης - Παναθηναϊκός 0-1.

90+2΄: Καλή εκτέλεση φάουλ του Ματέο, μπλόκαρε ξανά ο Διούδης.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90΄ Πολύ καλό σουτ του Καρλίτος, η μπάλα λίγο άουτ.

88᾽ Σουτ του Γκάμα από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

85΄ Κίτρινη κάρτα στον Σάκιτς.

80' Αλλαγές και για τον Άρη. Μέσα Σάκιτς, Γκάνεα, φεύγουν Ιωάννου, Σούντγκρεν.

17/01/2021
Ο Χασάν «μίλησε» στο τέλος

Ο Αχμέντ Χασάν για ακόμη μία φορά ξελάσπωσε τον όχι και τόσο πλούσιο σε ιδέες επιθετικά Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις και χάρισε τη νίκη επί του ΠΑΣ με 1-0 στο 93’.

Ο Ολυμπιακός που ήθελε την επιστροφή στις νίκες, μετά το 1-1 στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ, ώστε να διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες του, παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Ραντζέλοβιτς και τον τιμωρημένο Μπα, ενώ απόντες από τον ΠΑΣ ήταν οι Κριζμάν, Κάστρο και Παντελάκης.

17/01/2021
LIVE: ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-3.

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Ουάρντα, μέσα ο Κωνσταντέλιας

77' Αλλαγή και για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Σουρνάκης, εκτός ο Κοροβέσης

77' Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Εκτός οι Βιεϊρίνια, Σβαμπ, μέσα οι Ροντρίγκο, Σφιντέρσκι

72' Κεφαλιά του Βαρέλα, μπλοκάρει ο Σωτηρίου

17/01/2021
LIVE: Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (τελικό)

93': ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Χασάν και η μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

87': Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Έξω ο Καρτάλης, μέσα ο Πανουργιάς.

82': Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ελευθεριάδης μέσα στην περιοχή έφερε την μπάλα από το δεξί στο αριστερό και από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.

82': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Βαλμπουενά, μέσα ο Τιάγκο Σίλβα.

17/01/2021

Έκανε... πλάκα στον Παναιτωλικό ο Αστέρας - Άνετη νίκη στην Τρίπολη

Συνέχεια στο διπλό επί του Απόλλωνα Σμύρνης έδωσε ο Αστέρας Τρίπολης. Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς ήταν ανώτερη από τον Παναιτωλικό κι επικράτησε με 2-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ξεφεύγοντας με τρεις βαθμούς από τον έβδομο Ατρόμητο που έχει όμως ένα ματς λιγότερο. Αντίθετα, τα «καναρίνια» ηττήθηκαν για τρίτη συνεχόμενη φορά στο πρωτάθλημα μένοντας στη 12η θέση της βαθμολογίας.Moυνάφο και Λ. Φερνάντεθ τα γκολ από 2 ασίστ του Μπαράλες.

Νίκη για την ΑΕΚ με... υπογραφή Χιμένεθ

Με άριστη ανασταλτική λειτουργία και χάρη σε μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία στο 65ο λεπτό, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από το «Κλεάνθης Βικελίδης», σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Super League.

Η «Ένωση», μετά από ένα κάτω του μετρίου ποιοτικά παιχνίδι, υποχρέωσε τον Άρη στην τρίτη φετινή του ήττα και τον «έπιασε» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, εννέα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

14/01/2021
Νίκη με ανατροπή για τον Ατρόμητο

Σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για να βρεθεί στην πρώτη εξάδα πέτυχε ο Ατρόμητος, επικρατώντας 2-1 της μαχητικής και καλύτερης για μεγάλο διάστημα του αγώνα, Λαμίας. Με μεγάλο πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Σάλομον.

Η Λαμία προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, με τον Καραμάνο να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, με τη συνδρομή του VAR, μιας και ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι του για οφσάιντ που δεν υπήρχε τελικά.

14/01/2021
LIVE: Άρης - ΑΕΚ 0-1 (τελικό)

98': Σκοράρει ο Λιβάγια. Ελέγχεται η φάση με το VAR. Δεν μετράει το γκολ. Ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

90': Κίτρινη κάρτα στον Μπεναλουάν.

Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις για το τέλος του αγώνα.

86': Δύο αλλαγές ο Άρης. Μέσα Τζέγκο και Ιωάννου, έξω Σάκιτς και Σάσα.

86':  Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο.

82': Κεφαλιά του Καρίμ, μπλοκάρει ο Μπουσέ.

Δεν γίνεται η αλλαγή. Το λάθος είναι του Κροάτη διαιτητή της αναμέτρησης.

14/01/2021
LIVE: Ατρόμητος - Λαμία 2-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ο Ατρόμητος νίκησε 2-1 την Λαμία.

86': Ο Σκόνδρας αντί του Τζανετόπουλου.

85': ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ατρόμητος. Υπέροχη προσπάθεια του Σάλομον και μακρινό σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει στη γωνία του Επασί.

78': Ο Αραμπούλι αντί του Καραμάνου και ο Βασιλακάκης αντί του Τιρόνε.

70': Τρεις αλλαγές για τους γηπεδούχους. Βγαίνουν Χριστοδουλόπουλος, Αγκάγιεφ, Ραμπέγιο και μπαίνουν Μανούσος, Χαρίσης και Μουνίθ.

67': Ο Βλάχος στη θέση του Προβυδάκη.

14/01/2021
Αρνείται να (το) χάσει! Αήττητος με Μπα ο Ολυμπιακός, 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Δεν έχασε ούτε στην κακή του ημέρα ο Ολυμπιακός!

Οι Πειραιώτες δεν ήταν καλοί, στριμώχτηκαν από τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Μπα τους κράτησε όρθιους στην Τούμπα (1-1) και ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος, στο οποίο παραμένουν αήττητοι με 13 νίκες και 3 ισοπαλίες.

13/01/2021
LIVE: Μακάμπι - Ολυμπιακός 87-89 (Τελικό)

Τέλος αγώνα: Μακάμπι - Ολυμπιακός 87-89.

1/2 βολές του Λαρεντζάκη, άστοχο σουτ για την Μακάμπι και τέλος αγώνα (87-89).

2/3 βολές του Γουίλμπεκιν και 87-88.

Οι διαιτητές δίνουν απίστευτο φάουλ για τρεις βολές στον Γουίλμπεκιν.

«Χτίζει» σερί η ΑΕΚ...

Με γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ από το 9ο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 της Λαμίας εκτός έδρας, σε ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση έπαιξε στο μεγαλύτερο διάστημα του β΄ ημιχρόνου με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ινσούα στο 53΄, παρ΄ολα αυτά πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και πάει με καλή ψυχολογία στην Θεσσαλονίκη για το εξ αναβολής ντέρμπι με τον Άρη (Πέμπτη, 14/01).