Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Super League 2: Ντέρμπι κορυφής στη Λιβαδειά

Super League 2: Ντέρμπι κορυφής στη Λιβαδειά

Το ντέρμπι κορυφής στη Λιβαδειά ανάμεσα στον πρωτοπόρο Ιωνικό και τον δεύτερο Λεβαδειακό είναι αυτό που ξεχωρίζει στο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Super League 2.

Δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της περιόδου, η… δαιμονισμένη ομάδα της Νίκαιας με το μαξιλαράκι ασφαλείας των πέντε βαθμών, έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την πρωτιά (ακόμα και με ισοπαλία) και να πάει επί της ουσίας με σημαντικό προβάδισμα στα πλέι οφ.

Στον αντίποδα, οι Βοιωτοί σε περίπτωσης νίκης θα αναπτερώσουν τις ελπίδες τους ενόψει και της τελευταίας αγωνιστικής, εκεί όπου ο Ιωνικός θα έχει το δύσκολο ματς με τα Χανιά στην έδρα του και όλα επί της ουσίας θα είναι πιθανά.

Το ματς των πρωτοπόρων θέλει να αξιοποιήσει την ίδια ώρα στην Ιεράπετρα η φορμαρισμένη Ξάνθη που ακολουθεί στην τρίτη θέση. Η νίκη είναι το μοναδικό αποτέλεσμα που θέλουν οι Ακρίτες απέναντι στον ΟΦΙ για να ροκανίσουν κι άλλο τη διαφορά από την κορυφή.

Τέλος, στη Ρόδο ο Διαγόρας φιλοξενεί τα Τρίκαλα και θέλει να βάλει «στοπ» στην κατηφόρα του. Οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στην έβδομη θέση την τελευταία αγωνιστική και δεν έχουν πλέον άλλα περιθώρια αν θέλουν να ελπίζουν για τα πλέι οφ. Μόνο μαθηματικές ελπίδες έχουν με τη σειρά τους οι Θεσσαλοί που θα βρίσκονται, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στα πλέι άουτ.

Η 21η αγωνιστική
Σάββατο 17/04

14:45 Διαγόρας-Τρίκαλα (ΕΡΤ Sports)
14:45 Λεβαδειακός-Ιωνικός (ΕΡΤ 3)
14:45 ΟΦΙ-Ξάνθη (ΕΡΤ Sports 2)
Κυριακή 18/04
14:45 Καραϊσκάκης-Δόξα Δράμας (ΕΡΤ Sports 2)
14:45 Χανιά-Απόλλων Λάρισας (ΕΡΤ Sports)
14:45 Παναχαϊκή-Εργοτέλης (ΕΡΤ 3)

Η βαθμολογία
1.Ιωνικός 43
2.Λεβαδειακός 38
3.Ξάνθη 35
4.Εργοτέλης 32
5.Χανιά 31
6.Παναχαϊκή 28
—————————————
7.Διαγόρας 27
8.Απόλλων Λάρισας 24
9.Τρίκαλα 23
10.Δόξα Δράμας 20
11.ΟΦΙ 12
-.Καραϊσκάκης 12

Η επόμενη (22η) αγωνιστική
Τετάρτη 21 Απριλίου (15:30)

Καραϊσκάκης-Διαγόρας (ERTSPORTS 6)
Δόξα Δράμας-Λεβαδειακός (ERTSPORTS 2)
Τρίκαλα-ΟΦΙ (ERTSPORTS 4)
Ιωνικός-Χανιά (ERTSPORTS 3)
Ξάνθη-Παναχαϊκή (ERTSPORTS)
Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης (ERTSPORTS 5)