Νάπολι

ΒΙΝΤΕΟ: «Δύο στα δύο» για τη Νάπολι με βασικό τον Μανωλά

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Serie A πέτυχε η Νάπολι που επικράτησε με 2-1 της Τζένοα εκτός έδρας. Το ματς ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της Νάπολι στο πρώτο ημίχρονο, με τον Κώστα Μανωλά να είναι στο βασικό σχήμα στο πλάι του Καλιντού Κουλιμπαλί, που δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη! Η πίεση των «παρτενοπέι» ήταν ασφυκτική και τελικά τη λύση έδωσε ο Φαμπιάν Ρουίθ, ο οποίος με σουτάρα από τα όρια της περιοχής στο 38ο λεπτό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σιρίγκου για το 1-0.

Η Τζένοα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε με τον Πάντεφ, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε μετά την εξέταση του VAR. Τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 69’ με τον Καμπιάσο Τα πράγματα έδειχναν να ζορίζουν για τη Νάπολι, αλλά ο Πετάνια με κεφαλιά στο 84ο λεπτό μετά την εκτέλεση φάουλ του Μάριο Ρουί «λύτρωσε» τους φιλοξενούμενους και τους έδωσε τη νίκη.

Στο «Mapei», Σασουόλο και Σαμπντόρια έμειναν στο 0-0 σε ένα ματς με φρενήρη ρυθμό και φάσεις, αλλά το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ αφού οι παίκτες των δύο ομάδων ήταν… εκνευριστικά άστοχοι.