Μίλαν

ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη για τη Μίλαν χωρίς τον Ζλάταν

O Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του σημερινού εκτός έδρας αγώνα της Μίλαν με την Πάρμα, στον οποίο πήρε τη νίκη με 3-1. Όλα άρχισαν λίγες ώρες πριν από την αναμέτρηση, όταν έγινε γνωστό ότι ο 39χρονος επιθετικός συμφώνησε προφορικά για να παραμείνει στην ομάδα και τη νέα σεζόν. "Μένουν οι λεπτομέρειες", δήλωσε ο αθλητικός διευθυντής του συλλόγου, Πάολο Μαλντίνι, κατά συνέπεια ο αγώνας με την προτελευταία Πάρμα έμοιαζε με γιορτή.

Στο 8' ο Σουηδός σούπερ σταρ έβγαλε ασίστ στον Άντε Ρέμπιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Με τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα να είναι παρών όποτε χρειάστηκε, μπήκαν οι βάσεις για το 2-0 του Φρανκ Κεσιέ στο 44', ύστερα από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια.

Στο 60', όμως, ο Ιμπραϊμοβιτς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα (η 8η αποβολή του στα 5 μεγάλα πρωταθλήματα), επειδή κάτι φέρεται να είπε στον διαιτητή. Με αριθμητικό μειονέκτημα οι "ροσονέρι" είχαν προβλήματα και ο Ρικάρντο Γκαλιόλο μείωσε σε 1-2 στο 66' . Ο Ντοναρούμα συνέχισε να είναι πρωταγωνιστής και τελικά ο Ραφαέλ Λεάο σκόραρε στις καθυστερήσεις και διαμόρφωσε το 1-3.