ιντερ

Εύκολη νίκη για την Ίντερ

Ο Αντόνιο Κόντε έδωσε ανάσες σε Λουκάκου και Ερικσεν, όμως η Ιντερ δεν είχε πρόβλημα να «γαζώσει» την... υποβιβασμένη, Μπρέσια (6-0), και να πάει ξανά στο -4 από τη 2η, Λάτσιο.

Μόλις στο 4' η γκάφα του Γιανγκ χάρισε τετ-α-τετ στην Μπρέσια, αλλά ο Αλφρέντο Ντοναρούμα δεν σκόραρε και στο επόμενο λεπτό ο Άγγλος μπακ με καταπληκτικό βολέ ύστερα από σέντρα του Αλέξις Σάντσες άνοιξε το σκορ. Οι «νερατζούρι» δεν άργησαν να τελειώσουν την υπόθεση τρεις βαθμοί καθώς στο 19' ο Μόζες ανατράπηκε στην περιοχή και ο Αλέξις μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών, ενώ στο 45' ο Γιανγκ έδωσε και ασίστ καθώς από τη δική του σέντρα ο Ντ' Αμπρόζιο με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο γκολ, ο Γκαλιαρντίνι, που κόντρα στην Σασουόλο είχε χάσει την ευκαιρία του αιώνα, έκανε με κεφαλιά έπειτα από φάουλ το 4-0. Στο 84' οι δύο παίκτες που ξεκούρασε ο Κόντε ήταν μέσα στη φάση για το 5-0 καθώς ο Λουκάκου έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Γιόρονεν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Έρικσεν από κοντά έγραψε το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 88' με ωραίο αριστερό σουτ ο Καντρέβα.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, δύο βαθμολογικά αδιάφορες ομάδες, οι Μπολόνια και Κάλιαρι, αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Renato dall' Ara». Το σκορ για το σύνολο του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς άνοιξε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Μούσα Μπάροου με δυνατό αριστερό, ενώ στο πρώτο λεπτό του δεύτερου, ο Τζιοβάνι Σιμεόνε με πλασέ από κοντά ύστερα από σέντρα-σουτ, ισοφάρισε για το 1-1 που έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε.