41

BINTEO - Προκριματικά Μουντιάλ: Κράτησε την πρώτη θέση το Μεξικό, ακολουθούν κατά πόδας ΗΠΑ και Καναδάς

Το Μεξικό επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας με 2-0 στην έδρα του Ελ Σαλβαδόρ και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα των προκριματικών του Μουντιάλ της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής.

Ο Κορόνα έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της ομάδας του στον Έκτορ Μορένο στο 30ό λεπτό.

Το Ελ Σαλβαδόρ είδε την αποστολή του να γίνεται ακόμα δυσκολότερη, όταν ο Τζέικομπο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 48ο λεπτό, με την αριθμητική ισορροπία να επανέρχεται στο 67', όταν και αποβλήθηκε ο Αραούχο με δεύτερη κίτρινη κόκκινη κάρτα για το Μεξικό.

Ο Ραούλ Χιμένες επέστρεψε στα γκολ και με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας μετά το μεγάλο διάστημα απουσίας του, σκοράροντας με πέναλτι στο 93' και "κλειδώνοντας" τη νίκη του Μεξικό με 2-0.

Από την πλευρά τους, οι ΗΠΑ παρέμειναν στο -3 από τους "Ελ Τρι", καταφέρνοντας να κερδίσουν με ανατροπή 2-1 την Κόστα Ρίκα στο "Lower.com Field".

Ο Φούλερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Ντεστ της Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει για τους Αμερικανούς στο 25' και τον Μορέιρα με αυτογκόλ στο 66' να δίνει τη νίκη στις ΗΠΑ με 2-1.

Ο Καναδάς "διέλυσε" με 4-1 τον Παναμά και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Ο Μπλάκμπερν έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο 5', με τον Μουρίγιο να ισοφαρίζει με αυτογκόλ στο 28'. Ο Ντέιβις έκανε το 2-1 στο 66', ολοκληρώνοντας την ανατροπή, με τους Μπουχάναν (71') και Ντέιβιντ (78') να διαμορφώνουν το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς, που διεξήχθη τα ξημερώματα, η Τζαμάικα νίκησε με 2-0 την Ονδούρα εκτός έδρας, χάρη σε γκολ των Ρουφ (38') και Φίσερ (79').