ΒΙΝΤΕΟ: Μοιρασιά για Νις και Μονακό

Μετά και το πέρας της 6ης αγωνιστικής, η Νις παραμένει μία από τις αήττητες ομάδες στη Ligue 1, αν και το σημερινό 2-2 με τη Μονακό, μάλλον έφερε απογοήτευση στην ομάδα, μιας και στο 82' οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι για να κάνουν το 3-2 που θα τους έφερνε στη δεύτερη θέση. «Ανάσα» για τη Μονακό που έφτασε τους πέντε βαθμούς, αλλά παραμένει χαμηλά.

Η εικόνα του ματς

Η Μονακό άνοιξε το σκορ με τον Γκολόβιν στο 39ο λεπτό. Ο Ρώσος μεσοεπιθετικός παραμόνευε στο δεύτερο δοκάρι και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, αξιοποιώντας τη μπαλιά του Ζέλσον Μαρτίνς.

Η ισοφάριση για τη Νις ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Γκουϊρί έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Ντελόρ, που είχε μπει αλλαγή στο 15', με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 66ο λεπτό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην ολική ανατροπή με τον Πάμπλο Ροσάριο, αλλά τελικά τα κατάφεραν στη φάση του 73ου λεπτού. Εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Μπουντάουι και εκείνος, ξεμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε για το 2-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση της Μονακό που ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεν Γεντέρ.

Πέναλτι δόθηκε και υπέρ της Νις, μόνο που, σε αντίθεση με τον Μπεν Γεντέρ, ο Γκουϊρί έστειλε τη μπάλα έξω, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.