Ατλέτικο Μαδρίτης

BINTEO: Νέα νίκη για την Ατλέτικο

Με πειστική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Λεβάντε και βρίσκεται ξανά μόνη στην τρίτη θέση της La Liga.

Παρότι ο Ντιέγκο Σιμεόνε κάνει σαρωτικές αλλαγές και εκτεταμένο rotation σε κάθε αγωνιστική, η Ατλέτικο Μαδρίτης παραμένει το ίδιο σφριγηλή, σοβαρή και στιβαρή, ξεκινώντας πάντα από την άμυνα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε θα μπορούσε να καθαρίσει την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όμως έπεσε σε έναν εξαιρετικό Αϊτόρ, ο οποίος είχε απαντήσεις στις προσπάθειες από τους Καράσκο (6’, 42’), Τομάς (17’), όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην φάση του 15ου λεπτού.

Ο Κόκε με υπέροχη κάθετη βρήκε τον Μάρκος Γιορέντε εκείνος έκοψε πολύ πονηρά την μπάλα προς το ύψος της μικρής περιοχής, αναγκάζοντας τον Μπρούνο να την στείλει στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ακυρωθέν γκολ του Τομάς Παρτέϊ για οφσάιντ του Ντιέγκο Κόστα, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να έχει ακόμα δύο καλές στιγμές με τον Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή.

Όσο περνούσε η ώρα η Λεβάντε έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. όμως αυτό δεν ήρθε ποτέ. Η κεφαλιά του Μπόρχα Μαγιοράλ (79’) έξυσε το δοκάρι του Όμπλακ και η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πήρε την πολύτιμη νίκη.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χετάφε κόλλησε για τρίτη σερί αγωνιστική στην ισοπαλία, μένοντας στο 1-1 με τη Βαγιαδολίδ και πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την πρώτη τετράδα.

Ο Μάτα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους στο 41΄, όμως η χαρά κράτησε ελάχιστα. Ένα αυστηρό πέναλτι που πήραν οι γηπεδούχοι μετέτρεψε σε γκολ ο Ουνάλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το 1-1 έμεινε ως το τέλος σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς με πολλές διακοπές και φάουλ.