Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της α’ φάσης

Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της α’ φάσης

Ολοκληρώνεται σήμερα η α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στην οποία συμμετέχουν ομάδες της Γ’ Εθνικής.

Το εισιτήριο με εμφατική ανατροπή για τη συνέχεια του θεσμού πήρε ο Εθνικός, ο οποίος επιβλήθηκε 4-1 της Μυκόνου εκτός έδρας, κι ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μάλιστα, δύο από τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν με απευθείας εκτελέσεις κόρνερ!

Στην Ιεράπετρα, το Κερατσίνι επικράτησε 1-0 της τοπικής Αναγέννησης και προκρίθηκε στη β’ φάση. Ο ΑΟ Διαβολιτσίου πέρασε νικηφόρα από τη Ζάκυνθο, καθώς νίκησε 3-1 του Εθνικού Σκουλικάδου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης φάσης:

1ος όμιλος

Ποσειδών Μηχανιώνας-Απόλλων Παραλιμνίου 4-1 παρ. (1-1 κ.α.)
Εδεσσαϊκός-Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 2-0
Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων-Ηρακλής Αμπελοκήπων 1-0
Αλεξανδρούπολη FC-Θερμαϊκός Θέρμης 2-0
Ορφέας Ξάνθης-Αγροτικός Αστέρας 0-4
ΑΣ Γιαννιτσά-Άρης Αβάτου 1-2
Εθνικός Σοχού-Νέστος Χρυσούπολης 1-0
Θύελλα Σαρακηνών-Πανδραμαϊκός 1-3
Αναγέννηση Πλαγιάς-Μ. Αλέξανδρος Ορφανίου 2-1
Απόλλων Καλαμαριάς-Μακεδονικός 0-3 α.α.

2ος όμιλος

ΑΕΠ Κοζάνης-ΠΟ Ελασσόνας
Παναγρινιακός-Ηρακλής Λάρισας 4-3 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)
ΠΟ Φήκης-Αναγέννηση Άρτας 1-0
Αχέρων Καναλακίου-Αετός Μακρυχωρίου 2-0
ΟΦ Αγίου Ματθαίου-Θησέας Αγριάς 0-1
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης-Αμβρυσσέας Διστόμου 1-2 παρ. (1-1 κ.α.)
Ναυπακτιακός Αστέρας-Τηλυκράτης 0-3
ΑΟ Υπάτου-Αμβρακικός Λουτρού 7-1
ΑΕ Λευκίμμης-Ατρόμητος Παλαμά 3-2 παρ. (2-2 κ.α.)
Κοζάνη-Δήμητρα Ευξεινούπολης 2-1

3ος όμιλος

ΠΑΟ Ρουφ-Παναιγιάλειος
Εθνικός Σκουλικάδου-ΑΟ Διαβολιτσίου 1-3
Ερμής Μελιγούς-Φοίνικας Ν. Επιδαύρου 3-2
Άρης Σκάλας-Ερμιονίδα 1-0
Νέα Αρτάκη-ΠΑΟ Βάρδας 1-0
Ηλιούπολη-Αίας Γαστούνης 4-0
Φωστήρας-Παναχαϊκή 1-2
Πανιώνιος-Αταλάντη 0-3 α.α.
Διαγόρας Βραχνέικων-Ζάκυνθος 3-0 α.α.
Άνευ αγώνα: Χαραυγιακός

4ος όμιλος

ΑΕ Μυκόνου-Εθνικός 1-4
Αναγέννηση Ιεράπετρας-Κερατσίνι 0-1
Αιολικός-Πανελευσινιακός
Άρης Σούδας-ΑΟ Καραβάς
Ατσαλένιος-ΑΟ Πυλίου Κω
ΑΕ Νεάπολης-Αήττητος Σπάτων 0-3
Προοδευτική-Σαντορίνη 2-0
Γιούχτας-Αλμυρός Γαζίου 1-0
Πόρος-Αίας Σαλαμίνας 3-4 πέν. (0-0 κ.α., παρ.)
ΑΟ Αγίου Νικολάου-Αστέρας Βάρης 2-0