Ρουσιγιόν

ΒΙΝΤΕΟ-Bundesliga: Ο Ρουσιγιόν έστειλε την Βόλφσμπουργκ στην κορυφή

Τη… μοναξιά της κορυφής της Bundesliga απολαμβάνει πλέον η Βόλφσμπουργκ, που επικράτησε με 1-0 της Λειψίας εντός έδρας, σημειώνοντας έτσι το «τρία στα τρία». Οι «ταύροι» από την άλλη πλευρά συνεχίζουν να μην αποδίδουν καλά, αφού υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους και βρίσκονται στη 10η θέση με τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βόλφσμπουργκ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κρατώντας την κατοχή και προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Λειψίας, η οποία περίμενε πίσω, ώστε να χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο, εκμεταλλευόμενη τα κενά που άφηναν οι παίκτες των «λύκων». Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στην αναμέτρηση, όμως το 0-0 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η Βόλφσμπουργκ ξεκίνησε καλύτερα δεύτερο ημίχρονο και μπόρεσε να σκοράρει αρκετά νωρίς, καθώς στο 52ο λεπτό, ο Ρουσιγιόν, έπειτα από το γύρισμα του Στέφεν, εκμεταλλεύτηκε την ασταθή παρέμβαση του Γκουλάσι και σημείωσε το 1-0. Στη συνέχεια του αγώνα, οι «ταύροι» πίεσαν με στόχο να πετύχουν το γκολ ισοφάρισης χωρίς όμως να καταφέρουν πολλά, με την Βόλφμπουργκ να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να ανεβαίνει στην κορυφή του πρωταθλήματος.