Μάιντζ

Bundesliga: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Μάιντζ επί της Ντόρτμουντ!

Η Μάιντζ ήταν εξαιρετικά αποτελεσματική και έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Ντόρτμουντ (0-2) και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία (33') οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του 19χρονου Μπούκαρντ που πέτυχε το πρώτο του γκολ στη μεγάλη κατηγορία, γράφοντας το 0-1 του ημιχρόνου.

Αντίθετα οι Βεστφαλοί αν και είχαν την κατοχή, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία και σα να μην έφτανε αυτό με το... καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω με δύο τέρματα (49'). Ο Πίστσεκ έκανε άτσαλο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο Ματέτα από τα 11 μέτρα δεν άφησε το... δώρο ανεκμετάλλευτο για το 0-2.

Μάλιστα οι παίκτες του Λισιέν Φαβρ λίγο έλειψε να δεχθούν και τρίτο τέρμα από την ψυχωμένη Μάιντζ, ωστόσο το σουτ του Μποέτους στο 71ο λεπτό πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπούρκι.

Λεβερκούζεν - Κολωνία 3-1

Η ομάδα του Πέτερ Μπος «καθάρισε» εύκολα από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση με την Κολωνία. Ο Μπέντνερ μόλις στο 7' άνοιξε το σκορ, ενώ ο συνήθης... ύποπτος Χάβερτζ πέτυχε στο 40ο λεπτό το 2-0. Η Κολωνία προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 2-1 με τον Μπόρναου (59'), ωστόσο ο Ντιαμπί κλείδωσε τη νίκη με γκολ στο 83'.

Λειψία - Φορτούνα 2-2

Η Λειψία φάνηκε να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα αφού οι Καμπλ και Βέρνερ σε τρία λεπτά (60',63') με γκολάρες τις έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο η Φορτούνα κατάφερε αρχικά να μειώσει στο 87ο λεπτό με τον Σκρούμπσκι και μετά ο Χόφμαν με κεφαλιά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της έδωσε έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του που είναι στο -5 από την Μάιντζ.

Άουγκσμπουργκ - Χόφενχαϊμ 1-3

Την ήττα της Βόλφσμπουργκ από την Γκλάντμπαχ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Χόφενχαϊμ που μπήκε στο... κόλπο για την απευθείας πρόκριση στο Europa League της νέας σεζόν.

Ο Μούνας Νταμπούρ με δύο γκολ σε τρία λεπτά (59'-62') έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και παρά το ότι η Άουγκσμπουργκ μείωσε επτά λεπτά μετά, ο Μπέμπου στο 89ο λεπτό έγραψε το τελικό 3-1 και έτσι η Χόφενχαϊμ είναι ισόβαθμη με την Βόλφσμπουργκ στην 6η θέση.