ΠΑΟΚ-ΤΣΒΟΛΕ

Και καλά και κακά στοιχεία για ΠΑΟΚ στο 2-2 με Τσβόλε

Στο τρίτο του φιλικό παιχνίδι επί ολλανδικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ ήρθε ισόπαλος (2-2) με την Τσβόλε, με τον Αμπέλ Φερέιρα να δοκιμάζει και πάλι δύο διαφορετικές ενδεκάδες και να προχωρά σε πολλές εσωτερικές αλλαγές.

Στο α΄ημίχρονο ο ΠΑΟΚ βρήκε δύο γκολ χάρη στην αποτελεσματικότητά του, την πίεση ψηλά και λόγω της υπεροχής της ποιότητας των παικτών του έναντι της Τσβόλε, ααλλά προβλημάτισε στην ομαδική ανάπτυξη.

Στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, οι ασπρόμαυροι πιέστηκαν αρκετά, είχαν ζητήματα στην ανασταλτική τους λειτουργία, αλλά απέφυγαν τα μεγάλη λάθη, σε αντίθεση με την Τσβόλε. Έτσι με δύο γκολ του Σφιντέρσκι προηγήθηκαν με 2-0.

Ωστόσο, οι Ολλανδοί μειώνοντας σε 2-1 πριν την λήξη του α' ημιχρόνου μπόρεσαν να ξαναμπούν δυνατά στο ματς.

Πολλές οι αλλαγές από τον Φερέιρα στο β΄ημίχρονο, που στιγματίστηκε από την αποβολή του Πέδρο Ενρίκε που αποδείχθηκε κομβική στην εξέλιξη του ματς. Με αριθμητικό πλεονέκτημα και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι οι Ολλανδοί έφεραν το ματς στα ίσα για το 2-2, ενώ απείλησαν και με τρίτο τέρμα.

Την ευκαιρία να προχωρήσει σε νέες δοκιμές είχε ο Αμπέλ Φερέιρα στο τρίτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους δίνοντας φανέλα βασικού στο α΄ημίχρονο στους Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Κρέσπο, Χατζηισαΐα, Γιαννούλη, Ζαμπά, Τσιγγάρα, Μίσιτς, Στοχ, Μπίσεσβαρ και Σφιντέρσκι σε έναν σχηματισμό 4-4-2 και με τον Μιχάι σε θέση διεξιού μπακ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς δευτερόλεπτα μετά την σέντρα, ο Μπίσεσβαρ εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της άμυνας των Ολλανδών και κυρίως το λάθος του τερματοφύλακα, πέρασε ωραία τη μπάλα για τον Σφιντέρσκι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 1-0.

Παρά το γκολ, όμως, η συνέχεια ανήκε στην Τσβόλε, καθώς πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο είχε καταγράψει ήδη τέσσερις τελικές προσπάθειες, τρεις εκτός μεγάλης περιοχής, με τον Ζίβκοβιτς να φωνάζει παρών.

Από την άλλη, ο Δικέφαλος προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως οι Ολλανδοί παρέμεναν ψηλά και είχαν αργές επιστροφές.

Βλέποντας πως ο ΠΑΟΚ αδυνατεί να κρατήσει και να κυκλοφορήσει τη μπάλα, να έχει μεγάλο πρόβλημα στα χαφ και με την Τσβόλε να κτυπάει συνέχεια από δεξιά ο Φερέιρα αποφάσισε στο 20' να περάσει τον Κρέσπο στο δεξί άκρο της άμυνας και να ρίξει τον Μιχάι ως παρτενέρ του Χατζηισαϊα. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Πορτογάλος τεχνικός προχώρησε και σε δεύτερη εσωτερική αλλαγή, περνώντας τον Μπίσεσβαρ στα αριστερά και τον Στοχ στην θέση του δίπλα στον Σφιντέρσκι.

Μετά τις εσωτερικές αλλαγές, η εικόνα του ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά και σε συνδυασμό με τα σοβαρά λάθη των Ολλανδών ο Δικέφαλος βρήκε σε μια φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ, ένα ακόμη, για το 2-0. Ο Ζαμπά έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε για τον Σφιντέρσκι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα, πριν αφήσει την θέση του στον Γαϊτανίδη.

Σε μια στιγμή που ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μια καλή επίθεση της Τσβόλε ήταν αρκετή για τους Ολλανδούς προκειμένου να μειώσουν σε 2-1, με τον Γιόνσεν να πιάνει την κεφαλιά στο 36' μετά από σέντρα του Γκουστάβο από τα δεξιά.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Φερέρια προχώρησε σε μια ακόμη αλλαγή, ρίχνοντας μέσα τον Λάμπρου αντί του Μπίσεσβαρ.

Όπως ακριβώς έκανε και στα δύο προηγούμενα φιλικά παιχνίδια, έτσι και απέναντι στην Τσβόλε, ο Αμπέλ Φερέιρα παρουσίασε μια διαφορετική ενδεκάδα με την έναρξη του β' μέρους, με τους Πασχαλάκη, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μάτος, Κάτσε, Αουγκούστο, Λάμπρου, Λημνιό, Πέλκα και Άκπομ.

Και ενώ το παιχνίδι έμοιαζε ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία, οι ισορροπίες άλλαξαν στο 71' μετά την αποβολή του Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις δέκα λεπτά μετά την είσοδό του αντί του Λάζαρου Λάμπρου.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα, με τον Φερέιρα να προχωρά αναγκαστικά σε ένα 4-4-1.

Στο 81' η Τσβόλε κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Μάτος και ευστόχησε για το 2-2 με τον Τάι.

Ο Βραζιλιάνος λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος του παιχνιδιού καθώς λίγα λεπτά αργότερα, οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν εκ νέου το λάθος του, αλλά σαν από μηχανής Θεός ο Βαρέλα έσωσε πάνω στη γραμμή.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Κρέσπο, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Τσιγγάρας, Μίσιτς, Τζαμπά, Στοχ, Μπίσεσβαρ (37' Λάμπρου), Σβιντέρσκι (32' Γαϊτανίδης).

Β' ημίχρονο: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Κάτσε, Ντούγκλας, Λάμπρου, Λημνιός, Άκπομ, Πέλκας.

Τσβόλε: Ζέτερερ, Παλ, Χάμερ, Φαν Κρούι, Λέμανς, Τάι, Μπελ Χασάμι, Γιόνσεν, Ντέκερ, Κλέμεντ, Ντουέ.