παναθηναικος βολει

Volley League Γυναικών: Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί  του στη Volleyleague γυναικών έδωσε ο Παναθηναϊκός που επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Λαμίας για τη δέκατη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Η Λαμία έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Έτσι παραμένει χωρίς βαθμό.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου φάνηκε ότι θα έχει εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό του πρώτου ομίλου. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικές, όταν και μετά το 15-11 προηγήθηκαν με 15-16 με καλό σερβίς.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και με τα καλά σερβίς της Χαντάβα πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων για το 22-18. Το «τριφύλλι» συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατέκτησε το πρώτο σετ με μπλοκ της Κωνσταντέλλου.

Από εκεί που τελείωσε το πρώτο, ξεκίνησε το δεύτερο σετ για τον Παναθηναϊκό που έφτασε στο 5-0 με την Χαντάβα. Οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές, αφού προηγήθηκαν με 20-8 και πήραν το δεύτερο σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» στο τρίτο σετ. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 15-11 και 20-14 με τη Λαμία να μειώνει στον πόντο με τον Αντωνακάκη. Στην τελική ευθεία οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου έδειξαν την απαιτούμενη σοβαρότητα και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 25-11, 25-22