Βαλένθια-Ρεάλ

Η Ρεάλ ξέχασε τον Ολυμπιακό και νίκησε άνετα την Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε την ήττα από τον Ολυμπιακό στη Euroleague, επικρατώντας άνετα με 93-79 της Βαλένθια εκτός έδρας και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 10 βαθμούς, πίσω από την Μπαρτσελόνα.

Πρωταγωνιστές για τη Ρεάλ ήταν οι Ντιμίτριεβιτς (12 π., 4 ασίστ), Ρούντι (12 π., 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Ερτέλ και Γιαμπουσέλε (11 π.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι από το ξεκίνημα, έφτασαν στο +7 (8-15), αλλά η Βαλένθια πέρασε μπροστά και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 36-36, με τη Ρεάλ να ανεβάζει ρυθμούς και να πηγαίνει στο ημίχρονο με τη διαφορά στους τρεις πόντους (39-42). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν κυρίαρχη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να μειώνει στους τέσσερις πόντους (60-64).

Ωστόσο, η τελευταία περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους Μαδριλένους, καθώς εκτόξευσαν τη διαφορά στους 20 πόντους (73-93), παίρνοντας τη νίκη με 93-79.