ΒΙΝΤΕΟ: Στη δεύτερη παράταση τους Σέλτικς οι Νικς, στα... ρηχά η πρεμιέρα του Ποκουσέφσκι - Αποτελέσματα και κατάταξη στο NBA

Μετά το «πρόγευμα» των δύο ντέρμπι της χθεσινής μέρας, το ΝΒΑ πέρασε από σήμερα σε πλήρεις ρυθμούς με μία σειρά αγώνων, κάποιοι από τους οποίους αποδείχτηκαν εξαιρετικά ενδιαφέροντες.

Στο ντέρμπι δύο εκ των καλύτερων ομάδων της Δύσης, οι Νάγκετς κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο (40-61) και νίκησαν τους Σανς στην Αριζόνα με 110-98. Κορυφαίος τους ο Νίκολα Γιόκιτς με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Σανς ο Κρις Πολ είχε 15 πόντους και 10 ασίστ.

Το πιο ενδιαφέρον, βάσει εξέλιξης, παιχνίδι της ημέρας έγινε στη Νέα Υόρκη, όπου οι Νικς επιβλήθηκαν των Σέλτικς μετά από διπλή παράταση με 138-134. Ο αγώνας ήταν και προσωπική κόντρα του Τζούλιους Ραντλ (35π, 8ρ, 9ασ.) με τον Τζέιλεν Μπράουν (46π, 9ρ, 6ασ.).

Στον πόντο κρίθηκε και το ματς στη Νέα Ορλεάνη, όπου οι Χόρνετς νίκησαν τους Πέισερς με 123-122, με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ του ΛαΜέλο Μπολ.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Τζαζ τον αγώνα απέναντι στους Θάντερ, συντρίβοντας τους αντιπάλους τους με 107-86.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους.

Σημείο αναφοράς στην επίθεση των ηττημένων ήταν ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 18 πόντους, με τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι να μη... σπάει το ρόδι, μένοντας άποντος (0/2 σουτ) στα σχεδόν 15 λεπτά συμμετοχής που κατέγραψε (είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος).