Αρμάνι Μιλάνο

Στην τετράδα της Euroleague η Αρμάνι Μιλάνο με... πάρτι κόντρα στην Αναντολού Εφές

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση η Αρμάνι Μιλάνο συνέτριψε με 98-75 την Αναντολού Εφές εντός έδρας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Euroleague.

Ένα αποτέλεσμα με το οποίο οι Ιταλοί κατέκτησαν την τέταρτη θέση με ρεκόρ 21-13, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ. Κορυφαίοι για του νικητές οι Σιλντς (19 π., 8/9 εντός πεδιάς) και Πάντερ (18 π.), ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι ΛεΝτέι (15 π., 6ρ.), Ροντρίγκεθ (7 π., 10 ασ.).

Για τους Τούρκους, που τερμάτισαν στην τρίτη θέση ξεχώρισε ο Μπομπουά με 15 πόντου και ο Πλάις με 11.

Αρκετά καλός ήταν  ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Λάρκιν έδωσε βραχεία κεφαλή στην Αναντολού Εφές στο 6' για το 14-15. Η Αρμάνι όμως, με τους Μίτσοφ και Σιλντς σε εξαιρετικό βράδυ, έτρεξε ένα επιμέρους σερί 9-2 για το 23-17, με τον Έβανς να ευστοχεί σε τρίποντο στη λήξη της πρώτης περιόδου, στέλνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από στους δέκα πόντους (29-19).

Με τον Σιλντς να ευστοχεί σε δύο δίποντα στις αρχές της δεύτερης περιόδου και να φτάνει αρκετά νωρίς τους δέκα πόντους, οι Ιταλοί ανέβηκαν στο +12 (33-12, στο 12'). Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν εντυπωσιακή και στις δύο πλευρές του παρκέ, κρατώντας μάλιστα τους Τούρκους χαμηλά στο σκορ και μάλιστα με σχετική άνεση. Οι Μίτσοφ και Σιλντς ηγούνταν στο σκοράρισμα, ενώ με το τρίποντο του Έβανς στο 19' ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (46-31). Οι φιλοξενούμενοι με ένα μικρό ξέσπασμα όμως στα τελευταία 70'' κατάφεραν και μείωσαν για το 49-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Αναντολού Εφές ήταν εμφανώς καλύτερη επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο  του ματς και παρά το γεγονός ότι η Αρμάνι Μιλάνο μεγάλωσε τη διαφορά της, οι παίκτες του Αταμάν μείωσαν στους 8 και πίεσαν στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν κατέβασαν τον ρυθμό τους, συνέχισαν να κάνουν σωστές επιλογές στην επίθεση και μεγάλωσαν και πάλι της διαφορά τους , κλείνοντας την τρίτη περίοδο με το άνετο +22. Με μία διαφορά που της έδωσε μεγάλη άνεση, η Αρμάνι Μιλανο συνέχισε με το πόδι... κολλημένο στο γκάζι, έτρεξε ένα σερί 9-0 και με ένα προβάδισμα που η Αναντολού Εφές αδυνατούσε να καλύψει έφτασε σε μία εμφατική νίκη πριν τα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 78-56, 98-75

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 18 (6/10 δίποντα, 2 ασίστ), ΛεΝτέι 15 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ροντρίγκεθ 7 (10 ασίστ), Ταρζούσκι 4, Μπιλίγκα 2, Ντιλέινι 7, Σιλντς 19 (8/9 δίποντα), Μπρουκς 6 (4 ριμπάουντ), Έβανς 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντατόμε

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6, Μπομπουά 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ) , Σίνγκλετον 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπαλμπάι 4, Γκετσίμ 2, Σανλί 2, Μορμάν 5 (5 ριμπάουντ), Πλάις 11 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα) , Μίτσιτς 8 (4 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 6 (4 ριμπάουντ), Ντάνστον 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 27/46 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 14/16 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/35 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 9/11 βολές, 26 ριμπάουντ (18+8), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 τάπες.