Γαλλία-ΗΠΑ

Έσκασε «βόμβα» στη Σαϊτάμα! Η Γαλλία κατατρόπωσε τις Ηνωμένες Πολιτείες!

Μία πολύ μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην πρεμιέρα του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων. Η Γαλλία επικράτησε με 83-76 των Αμερικανών, που κατάλαβαν ότι μόνο με το όνομα δεν θα πάρουν το χρυσό μετάλλιο.

Στο γήπεδο που η Εθνική μας ομάδα κέρδισε τις Ηνωμένες Πολιτείες το 2006, οι Γάλλοι κέρδισαν κι αυτοί τους Αμερικανούς, 15 χρόνια μετά και δύο μετά τη νίκη τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019.

Κορυφαίος με διαφορά για τους Γάλλους ήταν ο Εβάν Φουρνιέ. Ο γκαρντ/φόργουορντ των Μπόστον Σέλτικς ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 28 πόντους. Ο Ρούντι Γκομπέρ των Γιούτα Τζαζ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Νάντο Ντε Κολό. Θετική παρουσία και από τον Μουσταφά Φαλ, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να έχει 7 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Αμερικανούς, ο Τζρου Χόλιντεϊ δείχνει να προσαρμόστηκε πολύ γρήγορα, αν και δεν έχει πολλά 24ωρα στο Τόκιο. Ο πρωταθλητής με τους Μιλγουόκι Μπακς είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στους 12 πόντους και τα 10 ριμπάουντ σταμάτησε ο Μπαμ Αντεμπάγιο, με τον σέντερ των Μαϊάμι Χιτ να φτάνει στο νταμπλ-νταμπλ.

Το σημερινό παιχνίδι είχε δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, με τους Αμερικανούς να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά με 45-37, ωστόσο η Γαλλία με επιμέρους σκορ 46-31 στο δεύτερο, κατάφερε να πάρει τη νίκη και μαζί ένα μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της κορυφής του πρώτου ομίλου.

Ο διακόπτης γύρισε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι «τρικολόρ» κυριάρχησαν απόλυτα με επιμέρους σκορ 25-11. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι παίκτες του Κολέ είχαν βάλει μόνο ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έβαλαν πέντε, ενώ βελτίωσαν πάρα πολύ και την αμυντική τους λειτουργία.

Παρ' όλα αυτά η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς αφυπνίστηκε και με ένα επιμέρους  σκορ 13-1 πήγε στο +6 (63-69) στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ενώ στο 37' βρέθηκε στο 67-74. Κι όμως η Γαλλία είχε και πάλι απάντηση, όπως έκανε και το 2019. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα σερί 14-0 (από το 67-74, σε 81-74) και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-45, 62-56, 83-76