Φερστάπεν

Φόρμουλα 1: Ο Φερστάπεν πανηγύρισε στο Μονακό!

Σε προσωπική του «παράσταση» μετέτρεψε το γκραν πρι του Μονακό ο Μαξ Φερστάπεν  ο οποίος μετά την αδυναμία συμμετοχής του Σαρλ Λεκλέρκ της Φεράρι ξεκίνησε πρώτος και δεν άφησε ποτέ την πρώτη θέση, σημειώνοντας την παρθενική νίκη της καριέρας του στο Πριγκιπάτο και δεύτερη συνολικά για το 2021.

Ο Ολλανδός πιλότος εκκίνησε από την πολ ποσίζιον, παρά το γεγονός ότι ο Λεκλέρκ είχε τον καλύτερο χρόνο, δεν κατέστη δυνατό να επιλυθεί το πρόβλημα στο μονοθέσιό του μετά το τρακάρισμά του δευτερόλεπτα πριν το φινάλε των κατατακτήριων, και με έναν πολύ μεστό αγώνα επικράτησε εύκολα στο Μονακό κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών της φετινής Φόρμουλα 1, με 105 βαθμούς, προσπερνώντας τον Χάμιλτον (101 β.).

Στη δεύτερη θέση ο Κάρλος Σάινθ στο πρώτο βάθρο της Φεράρι στο  φετινό πρωτάθλημα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λάντο Νόρις (Μακ Λάρεν).

Ο Σέρχιο Πέρες για ακόμα μία φορά έβγαλε από την τετράτροχη μύγα εύγευστο ξίγκι και σκαρφάλωσε 4ος, την στιγμή που ο Σεμπάστιαν Φέτελ απέδειξε πως η τέχνη δεν ξεχνιέται και πήρε την 5η θέση με την Άστον Μάρτιν.

Οι Γκασλί (τρομερός αγώνας), Χάμιλτον (κάκιστος ο πρωταθλητής σε μια πίστα που δεν ταιριάζει στην Μερσέντες του), Στρολ, Οκόν (ξανά στους βαθμούς ο Γάλλος) και Τζιοβινάτσι συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα, από την οποία απουσίαζα ξανά οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Ράικονεν (11ος) και Αλόνσο (13ος).

Εκτός αυτής ήταν και ο Βάλτερι Μπότας. Ο Φινλανδός πιλότος της Μερσέντες τα πήγαινε περίφημα και θα τερμάτιζε εύκολα δεύτερος, όμως στο μοναδικό του πιτ το μπουλόνι κόλλησε ανεπανόρθωτα, ο μπροστά δεξιά τροχός δεν βγήκε ποτέ και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.