Εργοτέλης Τρίκαλα

Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση με δύο νίκες για τα Τρίκαλα

Με γκολ του Βέρτζου, τα Τρίκαλα επικράτησαν με 1-0 του Εργοτέλη εκτός έδρας και προκρίθηκαν με δύο νίκες στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Τα Τρίκαλα του Περικλή Αμανατίδη, ταξίδεψαν στο Ηράκλειο με το υπέρ τους 3-2 από την πρώτη αναμέτρησή τους με τον Εργοτέλη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν νωρίς το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Βέρτζος, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα τον γηπεδούχων και με δυνατό πλασέ από κοντά έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Εργοτέλης μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε το ρυθμό του και πίεσε τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη μάλιστα ζήτησε πέναλτι στο 22' για χέρι του σκόρερ όμως, η αναμέτρηση συνεχίστηκε.

Ο Εργοτέλης είχε μόλις μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Έφορντ (41'), την οποία μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν αλλαγές και είχαν την κατοχή ωστόσο, δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία των Τρικάλων που έφυγαν με τη νίκη - πρόκριση από το “Παγκρήτιο”.

Εργοτέλης: Καλογεράκης, Μπότε, Σπίριακ, Οικονόμου (68' Κοιλιάρας), Πέιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Έφορντ, Σταθόπουλος (46' Κουατέγκ), Μανουσάκης (46' Ροβίθης).

Τρίκαλα: Ζαρόπουλος, Γρηγορόπουλος, Ντόσης, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πέλκας (77' Οικονομόπουλος), Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (54' Πελάεθ), Άλεκσιτς (82' Λώττας), Τσίπρας.