ΡΟΝΑΛΝΤΟ

ΒΙΝΤΕΟ - Επική ανατροπή η Γιουνάιτεντ, τεσσάρα η Βιγιαρεάλ

Το «Θέατρο των ονείρων» μετατρέπεται σε τόπο μαρτυρίου για τους φιλοξενούμενους, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει «φωτιά»! Αυτό έγινε απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» όπου η Αταλάντα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δέχτηκε... ανελέητο σφυροκόπημα και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το νικητήριο (3-2) γκολ στο 81΄. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ (81’ Μάτιτς), ΜακΤόμινεϊ (66’ Πογκμπά), Ράσφορντ (66’ Καβάνι), Φερνάντες, Γκρίνγουντ (75’ Σάντσο), Ρονάλντο.

Αταλάντα: Μούσο, Ντε Ρόον, Ντεμιράλ (46’ Λοβάτο), Παλομίνι, Ζαπακόστα, Κούπμαϊνερς (80’ Πετσέλα), Φρόιλερ, Μέλε, Πάσαλιτς (68’ Μαλινόφσκι), Μουριέλ (56’ Ζαπάτα), Ίλιτσιτς (68΄Μίραντσουκ).

Γιουνγκ Μπόις-Βιγιαρεάλ 1-4

Οι Ισπανοί ήθελαν μόνο τη νίκη και το απέδειξαν εξ' αρχής. Σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο πρώτο μέρος, η Βιγιαρεάλ φάνηκε περισσότερο ουσιαστική στις ευκαιρίες που δημιούργησε, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 16'. Ο Πίνο άνοιξε το σκορ στο 6' με κεφαλιά, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια του (έγινε 19 ετών). Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο... συνήθης ύποπτος, Ζεράρ Μορένο, για να γράψει το 0-2, μετατρέποντας σε γκολ την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς. Ωστόσο, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Ελιά στο 77', με τη Βιγιαρεάλ να πετυχαίνει ακόμα δύο τέρματα στο φινάλε (89' Μορένο, 90'+2' Τσουκγουέζε) και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Γιουνγκ Μπόις: Φον Μπάλμους, Λεφόρ (62’ Χέφτι), Καμαρά, Λάουπερ, Έμπισερ, Φάσναχτ (90 Μαμπιμπί), Μάρτινς Περέιρα (70’ Ρίντερ), Γκαρσία, Έλια, Νγκαμαλεού, Σιεμπατσιέ (70’ Κανγκά).

Βιγιαρεάλ: Ρούγι, Φόιθ, Αλμπιόλ (83’ Μαντί), Τόρες, Πεδράθα, Καπού, Κοκλέν, Παρέχο, Πίνο (90’ Γκόμεθ), Μορένο (70’ Αλμπέρτο Μορένο), Ντανζουμά (89’ Τσοκουέζε).