Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Εθνική βόλει γυναικών

Οι κλήσεις στην εθνική βόλεϊ γυναικών για τα προκριματικά του Eurovolley

Την Τρίτη 20 Απριλίου θα ξεκινήσει την προετοιμασία της η Εθνική γυναικών βόλεϊ, ενόψει της συμμετοχής της στον Γ' προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. 

Η αποστολή της Εθνικής γυναικών θα αναχωρήσει για τη Λάρισα, μετά τα μοριακά τεστ covid-19 που θα πραγματοποιήσουν στο Ιδιωτικό νοσοκομείο Ερρίκος Ντυνάν Hospital Center.

Η «γαλανόλευκη» συμμετέχει στον 3ο από τους 6 προκριματικούς ομίλους με αντιπάλους την Ισπανία, την Νορβηγία και την Αυστρία. Το πρώτο τουρνουά θα γίνει στη Λάρισα το διάστημα 7-9 Μαΐου και το δεύτερο στην Αυστρία το τριήμερο 13-15 Μαΐου.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών το 2021 θα διεξαχθεί σε 4 χώρες (Σερβία, Βουλγαρία, Κροατία, Ρουμανία). Ήδη την πρόκριση έχουν εξασφαλίσει οι διοργανώτριες χώρες και η τελική οκτάδα του ευρωβόλεϊ του 2019 (Τουρκία, Ιταλία, Πολωνία, Ολλανδία, Γερμανία, Ρωσία, Λευκορωσία, Βέλγιο, Αζερμπαϊτζάν).

Στη τελική φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής Γκιγιέρμο Ναράρχο και οι συνεργάτες του επέλεξαν τις παρακάτω αθλήτριες για την προετοιμασία:

Πασαδόροι: Στέλλα Χριστοδούλου, Όλγα Βεργίδου, Παναγιώτα Ξανθοπούλου.

Ακραίες: Σοφία Κοσμά, Ασημίνα Νικολογιάννη, Όλγα Στράντζαλη, Κωνσταντίνα Βλαχάκη, Αθανασία Τοτσίδου, Ευαγγελία Χαντάβα.

Διαγώνιες: Ανθή Βασιλαντωνάκη, Μάρθα Ανθούλη.

Κεντρικές: Γεωργία Λαμπρούση, Άννα Καλαντάτζε, Κατερίνα Γιώτα, Ιωάννα Πολυνοπούλου, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου.

Λίμπερο: Μαριαλένα Αρτακιανού, Παναγιώτα Ρόγκα.

Το προπονητικό επιτελείο αποτελείται από:

Γκιγιέρμο Ναράνχο (Πρώτος προπονητής)

Νίκος Μπουτσορής (Βοηθός προπονητής)

Γιάννης Παρασχίδης (Γυμναστής)

Ρικάρντο Μποϊέρι (Στατιστικολόγος)

Αλέξανδρος Νακαστσής (Φυσιοθεραπευτής)

Βαγγέλης Περόπουλος (Τιμ μάνατζερ)

 

Το πρόγραμμα του Γ' προκριματικού ομίλου:

Παρασκευή 7 Μαΐου 2021

17.30: Ισπανία - Αυστρία

20.30: Ελλάδα - Νορβηγία

Σάββατο 8 Μαΐου 2021

17.30: Αυστρία - Νορβηγία

20.30: Ισπανία - Ελλάδα

Κυριακή 9 Μαΐου 2021

17.30: Νορβηγία - Ισπανία

20.30: Αυστρία - Ελλάδα

 

Όλοι οι προκριματικοί όμιλοι γυναικών

Α' όμιλος: Λευκορωσία, Ελβετία, Εσθονία.

Β' όμιλος: Ουκρανία, Πορτογαλία, Γεωργία, Σουηδία

Γ' όμιλος: Ισπανία, Ελλάδα, Αυστρία, Νορβηγία.

Δ' όμιλος: Σλοβακία, Φινλανδία, Μαυροβούνιο, Κόσοβο.

Ε' όμιλος: Ουγγαρία, Γαλλία, Ισραήλ, Δανία.

Ζ' όμιλος: Σλοβενία, Τσεχία, Βοσνία, Λετονία.