Μπενίν

Κόπα Άφρικα: Αποκλεισμός σοκ για το Μαρόκο με «δράστη» παίκτη του Λεβαδειακού!

Ήταν ίσως ο λιγότερο προβεβλημένος παίκτης ελληνικής ομάδας που κλήθηκε να αγωνιστεί στο Κόπα Άφρικα. Σήμερα όμως είναι από τα πρόσωπα της ημέρας. Πιθανώς και ο ίδιος ο Λεβαδειακός να είχε ξεχάσει ότι έχει στείλει στην διοργάνωση τον Μόιζε Αντιλέχου, όμως ο μεσοαμυντικός από το Μπενίν ζει το όνειρο του.

Απέναντι στο γεμάτο σταρ Μαρόκο, το Μπενίν έκανε το θαύμα και με 4-1 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα!

Ο Αντιλέχου με σουτ πάνω στην κίνηση άνοιξε το σκορ στο 53΄, όμως ένα ολέθριο λάθος της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Νεσιρί να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 76΄

Το Μαρόκο έχασε την ανεπανάληπτη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, όταν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίγεκ σημάδεψε το δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι, ενώ στην παράταση δεν κατάφερε να πετύχει το χρυσό γκολ παρότι έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 97ο λεπτό λόγω αποβολής του Αντενόν.

Στα πέναλτι το Μαρόκο αστόχησε με τους Μπουφάλ και Ελ Νεσιρί, το Μπενίν ευστόχησε και στις 4 εκτελέσεις του και ολοκλήρωσε μία απίθανη έκπληξη, πετώντας εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης