Πάτησε... γκάζι και έμεινε ζωντανός ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Φοίνικα Σύρου

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» με άνεση τον Φοίνικα Σύρου (3-0) στο δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Volley League και η πρόκριση στον τελικό για τις δύο ομάδες θα κριθεί σε τρίτο ματς το Σάββατο.

Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ ήταν ανώτεροι κι είχαν όλα τα αστέρια τους σε καλή μέρα, φτάνοντας άνετα στην επικράτηση.

Ο Φοίνικας από την άλλη δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις σε σχέση με το πρώτο ματς. Οι Συριανοί φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού ενώ το προς φινάλε οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι από το ματς.

Πλέον με το σκορ της σειράς στο 1-1 οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά και αμετάκλητα τις διαφορές τους σε τρίτο ματς το Σάββατο στις 17:15 το απόγευμα. Η ομάδα που θα επικρατήσει σε αυτό το ματς θα πάρει και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Τα λάθη κυριάρχησαν στους πρώτους πόντους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-6, αλλά ο Στερν ισοφάρισε και το ματς έγινε ντέρμπι. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού προσπέρασε με 16-14, όμως, με πρωταγωνιστή τον Ριζόπουλο, ο Ολυμπιακός «γύρισε» το σετ και έφτασε στο 25-22.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με τακτικό σερβίς στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 4-1. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ είχε πολύ καλό μπλοκ και με τον Κουμεντάκη έφτασε στο 18-10. Ο Φοίνικας προσπάθησε να μπει στο ματς, όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο 2-0.

Οι Συριανοί προηγήθηκαν με δύο πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα και μέχρι το 13-13 οι δύο ομάδες συμβάδιζαν. Από εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός βρήκε καλά σερβίς, οι «πειρατές» έκαναν συνεχόμενα λάθη και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά και έφτασαν στο 20-15 και στη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσο, 25% υπ. – 17% άριστες), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 32% άριστες), Μπουτσούλιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσο), Καρασαββίδης-λ (57% υπ. – 36% άριστες) / Βελούδης-λ, Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 41% άριστες), Κοκκινάκης-λ (80% υπ. – 60% άριστες) / Στιβαχτής, Ριζόπουλος, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Γκέργκο.