Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
ΚΥΡΙΔΟΥ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Προκρίθηκε στα ημιτελικά του απλού σκιφ η Αννέτα Κυρίδου

Την πρόκριση στα ημιτελικά του απλού σκιφ γυναικών εξασφάλισε η Αννέτα Κυρίδου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του Ναυτικού Ομίλου Θεσσαλονίκης τερμάτισε στην 3η θέση της 3ης προημιτελικής σειράς τα ξημερώματα της Κυριακής (25/7) και θα είναι στις αθλήτριες που θα διεκδικήσουν το εισιτήριο του τελικού του αγωνίσματος. Η Αννέτα Κυρίδου τερμάτισε σε χρόνο 8:02.19. Πρώτη από την προημιτελική σειρά της Αννέτας Κυρίδου προκρίθηκε στα ημιτελικά η Αυστριακή Μαγκνταλένα Λόμπνιχ (7:58.20), ενώ δεύτερη ήταν η Ολλανδή Άννα Σάρα Σοφί Σόουβερ (7:59.92).

Για θέσεις κατάταξης θα αγωνιστούν η 4η Τατσιάνα Κλίμοβιτς (8:09.04) από τη Λευκορωσία, η 5η Φελίς Αίσα Τσόου από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο (8:21.23) και η 6η Βερόνικα Τόρο Αράνα από το Πουέρτο Ρίκο (8:35.32).

Τα συνολικά αποτελέσματα των προημιτελικών στο απλό σκιφ γυναικών (25/7) στους 32ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έχουν ως εξής: 


ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 

1η Σειρά 

        ΟΝΟΜΑ            ΧΩΡΑ          ΧΡΟΝΟΣ 

1. Σανίτα Πάσπιουρ       Ιρλανδία     7:58.30

2. Κάρρα Κόουλερ         ΗΠΑ          7:59.39  ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

3. Γιαν Τζιανγκ          Κίνα         8:00.01

---------------------------------------------

4. Γιοβάνα Άρσιτς        Σερβία       8:09.37

5. Αλεχάνδρα Αλόνσο      Παραγουάη    8:29.80  ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

6. Γιαν Γουίνι Χουνγκ    Χονγκ Κονγκ  8:36.37

2η Σειρά 

        ΟΝΟΜΑ             ΧΩΡΑ              ΧΡΟΝΟΣ 

1. Χάνα Πρακάτσεν         Ρωσία             7:49.64

2. Κέρλινγκ Ζίμαν         Καναδάς           7:57.58  ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

3. Βικτόρια Θόρνλεϊ       Μεγάλη Βρετανία   7:59.93

---------------------------------------------------

4. Λοβίσα Κλάεσον         Σουηδία           8:16.99

5. Μιλένα Βενέγκα Κάνσιο  Κούβα             8:25.26  ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

6. Χιετζεόνγκ Τζεόνγκ     Ν. Κορέα          8:38.70

3η Σειρά 

          ΟΝΟΜΑ             ΧΩΡΑ                     ΧΡΟΝΟΣ 

1. Μαγκνταλένα Λόμπνιχ      Αυστρία                  7:58.20

2. Άννα Σάρα Σοφί Σόουβερ   Ολλανδία                 7:59.92  ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 

3. Αννέτα Κυρίδου           ΕΛΛΑΔΑ                   8:02.19

------------------------------------------------------------

4. Τατσιάνα Κλίμοβιτς       Λευκορωσία               8:09.04 

5. Φελίς Αίσα Τσόου         Τρινιντάντ και Τομπάγκο  8:21.23  ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

6. Βερόνικα Τόρο Αράνα      Πουέρτο Ρίκο             8:35.32

4η Σειρά 

          ΟΝΟΜΑ           ΧΩΡΑ          ΧΡΟΝΟΣ 

1. Έμμα Τουίγκ        Νέα Ζηλανδία      7:54.96

2. Ζανίν Γκμελίν      Ελβετία           8:02.10  ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 

3. Ναζανίν Μαλαεϊ     Ιράν              8:07.32

-----------------------------------------------

4. Κένια Λετσούγα     Μεξικό            8:09.29   

5. Μαίκε Ντίκμαν      Ναμίμπια          8:21.69  ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ

6. Γι Τινγκ Χουάνγκ   Κινεζική Ταϊπέι   8:34.51