2

Australian Open: Στους «8» Nαδάλ και Ζβέρεφ

O Ράφα Ναδάλ «τιμώρησε» την αλαζονική συμπεριφορά του Νικ Κύργιου, κερδίζοντάς τον με 6-3, 3-6, 7-6(6), 7-6(4) και κλείνοντας ραντεβού του με τον Ντομινίκ Τιμ στα προημιτελικά του Australian Open.

Το ματς είχε διάρκεια 3 ώρες και 38 λεπτά και κρίθηκε ουσιαστικά στα τάι-μπρέικ, στα οποία νικητής ήταν ο Ισπανός.

Στην 8άδα πέρασε και ο Σάσα Ζβέρεφ που είναι η έκπληξη της διοργάνωσης, καθώς δεν έχει χάσει ούτε σετ!

Νίκησε με 6-4, 6-4, 6-4 τον Αντρέι Ρούμπλεφ, που «έτρεχε» σερί 15-0 και θα παίξει για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Australian Open. Αντίπαλός του θα είναι ο Σταν Βαβρίνκα.

Την οκτάδα των γυναικών, τέλος, έκλεισε η Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα, που άφησε εκτός με 6-7(5), 7-6(4), 6-2 την Αντζελίκ Κέρμπερ και θα παίξει με την Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα.

Ας θυμηθούμε, λοιπόν, τα ζευγάρια των «8» της διοργάνωσης:

Άνδρες: Ναδάλ-Τιμ, Βαβρίνκα-Ζβέρεφ (29/1), Σάντγκρεν-Φέντερερ, Ράονιτς-Τζόκοβιτς (28/1).

Γυναίκες: Μπάρτι-Κβίτοβα, Κένιν-Τζαμπέρ (28/1), Κονταβέιτ-Χάλεπ, Μουγουρούθα-Παβλιουτσένκοβα (29/1).