μπάγερν μακάμπι

Τρίποντη... ανάσα για την Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου βρήκε μεγάλα σουτ κόντρα στην Μακάμπι και με πρωταγωνιστές τους Ντζέντοβιτς και Ζίπσερ έφτασε στη νίκη με 80-68  και έβαλε τέλος στο σερί των έξι ηττών στην Euroleague.

Η Μπάγερν Μονάχου μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, έχοντας για μπροστάρη τον Ντζέντοβιτς (16-7, 5'). Η Μακάμπι δεν μπορούσε να μειώσει, με τον Κόπονεν να ανεβάζει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (19-9, 7'). Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν και ο Χουέστις διαμόρφωσε το 23-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Κόπονεν συνέχισε να σκοράρει και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί για τους Βαυαρούς (27-14, 13'). Η Μακάμπι βρήκε λύση από τα τρίποντα και με τους Τζάκσον, Μπράιαντ και Έισι να σκοράρουν το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (29-29, 17'). Ο Ζίπσερ ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους  και αυτό βοήθησε την Μπάγερν Μονάχου να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα (35-33).

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε αισθητή την παρουσία του και η Μακάμπι προσπέρασε στο σκορ (39-41, 23'). Οι Μπρέι και Μονρό έδωσαν λύσεις στην Μπάγερν Μονάχου και το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά (50-47, 26'). Οι Ραντόσεβιτς και Κόπονεν  πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με δικές τους προσπάθειες διατήρησαν το προβάδισμα των γηπεδούχων (57-53).

Με το πόδι στο... γκάζι μπήκε η Μπάγερν Μονάχου στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά (62-53, 32'). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ανέλαβε δράση για την Μακάμπι και με τη βοήθεια του Χάντερ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μείωσε το σκορ (66-64, 35'). Ο Μάοντο Λο κράτησε σε θέση οδηγού την Μπάγερν Μονάχου και στη συνέχεια ανέλαβε ο Ντζέντοβιτς. Δύο μεγάλα σουτ του έμπειρου φόργουορντ έφεραν στο +8 την ομάδα του σε κρίσιμο σημείο (74-66, 37'). Η Μακάμπι προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, όμως η ανατροπή έμεινε στη... μέση, με την Μπάγερν Μονάχου να φτάνει στη νίκη και να βάζει τέλος στο σερί των έξι ηττών.

Τα δεκάλεπτα: 23-12,35-33, 57-53, 80-68.