ΑΕΛ-ΑΡΗΣ

Όλα μηδέν στη Λάρισα

Σε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της φετινής Super League 1 ΑΕΛ και Αρης κόλλησαν στο μηδέν, με την παράδοση που θέλει τους κίτρινους να μην κερδίζουν στην Θεσσαλική πόλη να συνεχίζεται.

Η τελευταία νίκη των Θεσσαλονικέων στην έδρα της ΑΕΛ ήταν πριν από 29 χρόνια και πιο συγκεκριμένα στις 2 Δεκεμβρίου του 1990 (0-1 με γκολ του… Λαρισινού Μιχάλη Ζιώγα).

Το τελικό 0-0 είναι απόλυτα δίκαιο. Στους 26 βαθμούς η ομάδα του Ένινγκ μετά τη 18η αγωνιστική, παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας με την 8η φετινή της ισοπαλία.

Στους 23 βαθμούς οι γηπεδούχοι (4η ισοπαλία) που με τη σειρά τους παρέμειναν σε τροχιά 6άδας.

Με την 4-4-1-1 και την 11άδα που νίκησε ΠΑΟΚ και Ξάνθη, παρέταξε τον Άρη ο Μίχαελ Ένινγκ. Από την πλευρά του Μιχάλης Γρηγορίου προτίμησε σύστημα 3-5-2 και τους Ουάρντα-Παπάζογλου επιθετικό δίδυμο, με τον τελευταίο να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

Παιχνίδι με πολλά λάθη και λίγες φάσεις είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ ο Άρης προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα. Η καλύτερη στιγμή για τους γηπεδούχους προήλθε από τον… Βέλεθ, ο οποίος με κεφαλιά (μετά από σέντρα του Καρανίκα) λίγο έλειψε να σκοράρει εις βάρος της ομάδας του.

Σταδιακά η ομάδα του Ένινγκ κέρδισε μέτρα είχε την κατοχή, όμως της έλειψε η τελική προσπάθεια.

Αντίθετα η ΑΕΛ είχε στις καθυστερήσεις μια αξιόλογη στιγμή μ'  ένα σουτ του Κάτσε που έφυγε άουτ.

Ίδια εικόνα και στο στο β’ μέρος, με την ΑΕΛ να έχει πάντως δύο πολύ καλές ευκαιρίες με σουτ μέσα από την περιοχή (64’ Κάτσε και 80’ Καρανίκας) και τον Κουέστα να λέει «όχι» σε αμφότερα με ωραίες επεμβάσεις.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Καρανίκας, Κάτσε, Σεσέροβιτς (94′ Μπάλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (78’ Μπούστος), Ουάρντα, Παπάζογλου (86’ Νούνιτς).

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Δεληζήσης, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα (63′ Μπα), Ματίγια, Φετφατζίδης, Λάρσον (69’ Ντιγκινί), Γκάμα (79’ Μαρτίνες), Ιντέγε.